Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Evolucija

Ova se ptica jednom bila vratila iz mrtvih

Ponovljena evolucija

Vrsta ptica neletačica s otoka u Indijskom oceanu izumrla je nakon što je ocean progutao njezin otok, a onda se “vratila u život” nakon povratka otoka.

Nekoliko desetaka tisuća godina prije dolaska predaka bjeloglavog supa na atol Aldabru, taj morski greben je nastanjivala vrlo slična neletačica. Ona je prva evoluirala od njihovog zajedničkog pretka na Madagaskaru.

Dotična vrsta je nestala prije 136 tisuća godina kad je rast razine mora potopio njihov otok. Otok se, pak, ponovno pojavio prije otprilike 100 tisuća godina zbog ledenog doba koje je prouzročio pad razine mora.

Njihovi preci su, dakle, u dva potpuno odvojena navrata naselili Aldabru i dvaput izgubili sposobnost leta, zbog manjka prirodnih predatora. Takav se proces razvoja neke vrste u različitom vremenu iz zajedničkog pretka naziva iterativnom ili ponovljenom evolucijom.

Uspoređujući njihove kosti, znanstvenici su saznali da se njihova evolucija dogodila dvaput unutar nekoliko tisuća godina. To je bio prvi takav zabilježen slučaj u rodu Rallus koji pripada obitelji barskih koki.

“Ovi jedinstveni fosili pružaju neoboriv dokaz da je član roda Rallus kolonizirao atol, vjerojatno sa Madagasara, i neovisno izgubio moć leta u oba slučaja,” potvrdio je medijima dr. Julian Hume. On je ptičji paleontolog i znansteni asistent na londonskom Prirodoslovnom muzeju te vodeći autor studije.

Foto: NHM London

“Ne znamo niti za jedan drugi ptičji primjer koji tako očito demonstrira ovaj fenomen. Samo su na Aldabri, koja ima najstariji paleontološki zapis od svih otokau Indijskog oceana, dostupni fosilni dokazi koji demonstriraju efekte promjene u razini mora na događaje izumiranja i rekolonizacije”, izjavio je profesor David Martill sa Sveučilišta u Portsmouthu, koji je inače i koautor studije.

Znanstvenici su također spominjali iguane i neke vrste guštera koje su bile rekolonizirale atol, iako ih je većina u međuvremenu izumrla zbog invazivnih crnih štakora.

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Ako se pitate gdje pronaći kristale u prirodi, došli ste na pravo mjesto! Kristali su čarobni proizvodi prirode koji nastaju kroz složene procese kristalizacije....

Društvene znanosti

Najstarija država na svijetu nije samo pitanje starosti nego i fascinantna priča o opstanku, kontinuitetu i upornosti. No, što točno znači biti “najstarija država”?...

Tehnologija

Kad se pitate koji materijal najbolje provodi struju, zamislite elektrone kao male trkače koji jure kroz materijal poput staze. Što je staza glatkija, to...

Astronomija

Zemlja se stalno vrti, ali jeste li se ikada zapitali koje su posljedice Zemljine rotacije? Ova rotacija ima ključnu ulogu u našoj svakodnevici, od...