Connect with us

Hi, what are you looking for?

Astronomija

Petnaest godina od kako su ljudi ‘naselili’ ISS

Međunarodna svemirska stanica, orbitalni laboratorij za istraživanje mikrogravitacije, koji se smatra presudnim za pripremu letova s ljudskom posadom na Mars, obilježava 15. godišnjicu neprestane ljudske prisutnosti.

Petnaestu godišnjicu boravka ljudske posade na ISS-u astronauti će proslaviti zajedničkom večerom, za kojom će razmijeniti mišljenja o svojoj misiji, rekao je japanski astronaut Kimiya Yui.

“Najvažniji aspekt ISS-a su ciljevi dugoročnog svemirskog istraživanja u misijama s ljudskom posadom”, istakao je američki astronaut Scott Kelly, zapovjednik aktualne posade, na konferenciji za novinare u direktnoj vezi, zajedno s kolegama, Amerikancem Kjellom Lindgrenom, Rusima Mihailom Kornijenkom, Olegom Kononjenkom i Sergejem Volkovom i Japancem Kimiyom Yuiem.

Lindgren je rekao da je “ISS mjesto za ispitivanje tehnologija, koje treba usavršiti i razumjeti kako bi se uspješno izvela ekspedicija na Mars”.

Gradnja stanice od 450 tona, koja se kreće na prosječnoj visini od 370 kilometara, počela je 1998. a završila se 2011. godine.

Uloženo 100 milijardi dolara

Na ISS-u od 2. studenog 2000. godine stalno boravi astronautska ekipa, a trenutno ih je šestero.

Prva trojica stanara ISS-a, koji se tada sastojao od samo dva modula, bili su Amerikanac Bill Sheperd i Rusi Sergej Krikaljov i Jurij Gidzenko.

Nakon toga, više od 220 astronauta iz raznih zemalja, među kojima iz Francuske, Italije i Njemačke, boravili su na stanici koja obiđe Zemlju 16 puta na dan brzinom od 28.000 kilometara na sat.

U ISS je uloženo 100 milijardi dolara, koje su najvećim dijelom osigurale Sjedinjene Američke Države.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...