Genetička istraživanja su dokazala da prijateljstvo psa i čovjeka traje već 30000 godina.
Znanstvenici tvrde da su tada po prvi put drevni lovci-sakupljači pripitomili pretke pasa, vukove. Vjeruje se da su pripitomljeni vukovi bili trenirani kao lovački psi ili da su štitili ljude od predatora.
Nalazi pobijaju dosadašnje tvrdnje da su se psi pripitomili prije 15000 godina u istočnoj Aziji nakon uvođenja poljoprivrede. DNK domaćih pasa ima najviše sličnosti s onim iz fosilnih kostiju drevnih europskih vukova iz ledenog doba, dok je sličnost s vukovima i kojotima iz drugih dijelova svijeta bila vrlo mala.
Istraživači iz Finske i Njemačke tvrde da se pripitomljavanje vjerojatno dogodilo sasvim slučajno jer su vukovi zbog svježeg mesa bili privučeni k lovačkim kampovima. Analizirajući posebnu vrstu DNK pronađenu u mitohondrijima, lakše je bilo pratiti podrijetlo pasa jer se mitohondrijski DNK nasljeđuje samo od majke.
Istraživanje je uključivalo 18 vrsta podataka o prethistorijskim vukovima i ostalim životinjama poput pasa te i 77 pasa i 49 vukova iz sadašnjosti. Među pretpovijesnim ostacima su fosili dvije skupine njemačkih pasa, jedan od prije 14700 godina nađeni u zajedničkoj grobnici pored Bonna gdje su bili ostaci psa i čovjeka i drugi ostaci fosila koji datiraju prije 12500 godina a nađeni su u blizini pećine kod Mechernicha.
Većina DNK modernih pasa ima sličnosti s jednom lozom koja je usko povezana s kosturom vuka pronađenog u jednoj špilji na sjeveru Švicarske. Time se dokazalo da se svi psi koji žive danas mogu povezati s četiri genetske loze podrijetlom iz Europe.
Izvor: DailyMail