`Printanje` organa pomoću nove tehnologije kroz nekoliko godina eliminirati će potrebu za donorima organa, nadaju se znanstvenici koji su na Technology, Entertainment and Design konferenciji u američkom Long Beachu predstavili tehnologiju koja uspješno `stvara` organe.
`To je poput pravljenja torte`, rekao je Anthony Atala iz Wake Forest instituta za regenerativnu medicinu. Pomoću skenera se izrađuje 3D slika organa koji je potrebno zamijeniti. Zatim pomoću uzimanja uzorka tkiva započinje proces `printanja` organa. Printer tada stvara sloj po sloj izgrađujući cijeli organ.
Dokaz da tehnologija uspješno funkcionira je i slučaj Lukea Massele, dječaka rođenog s poremećajem zbog kojeg su mu zakazivali bubrezi. Massella je zbog svojeg stanja odabran da bude među prvima u povijesti koji će primiti `isprintani` bubreg, koji mu je usađen tijekom preliminarnih istraživanja započetih prije 10 godina.
Slučaj ovog dječaka pokazuje kako je moguće uspješno `proizvoditi` bubrege, što je posebno značajno zbog činjenice da većinu transplantacije organa čine upravo transplantacije tog organa. `Nalazimo se u situaciji koja je alarmantna. Znanost nam je omogućila bitno duži život. Dok starimo, naši organi često ne traju dovoljno dugo`, dodao je Atala.
Izvor: dnevnik.hr