Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Pronađen legendarni metal iz Atlantide u olupini broda

FOT1028250

Svjetlucavi metal imena orihalcij, za kojeg su drevni Grci smatrali da je pronađen na Atlantidi, otkriven je u olupini broda koji je potonuo prije 2600 godina blizu obale Sicilije. Grumeni metala prevozili su se do Gele u južnoj Siciliji, vjerojatno iz Grčke ili Male Azije. Brod koji ih je nosio vjerojatno je zapeo u oluji i brod je potonuo samo nadomak obale Sicilije. „Olupina je datirana u prvu polovicu 6. stoljeća”, izjavio je Sebastiano Tusa, nadzornik sicilijskog Odjela mora. „Pronađena je otprilike 300 m od obale Gele na dubini od 3 metra.” Napomenuo je i da su tih 29 poluga pronađenih na pješčanom dnu jedinstveno otkriće. “Nikad nije viđeno ništa slično tome”, kaže Tusa. „Znamo za orihalcij preko antičkih tekstova i nekoliko ornamenata.”

Orihalcij je dugo bio misteriozni metal oko kojeg su se vodile mnoge rasprave o njegovom sastavu i podrijetlu. Prema Grcima, izumio ga je Kadmo, grčko-fenički mitološki lik. Grčki filozof Platon učinio je orihalcij legendom u svojem dijalogu „Kritija”. Opisujući Atlantidu „okupanu crvenim sjajem orihalcija”, napisao je i da je taj metal po vrijednosti odmah iza zlata, te da je iskopan na mitskom otoku koji je zaklanjao Posejdonov hram, njegove zidove, stupove i podove. Danas se većina učenjaka slaže da je orihalcij legura slična plehu, koja se u antičkom dobu proizvodila pomoću cementacije. Taj proces postignut je reakcijom rude cinka, drvenog ugljena i metala bakra u retorti (posuda za destilaciju). Dario Panetta analizirao je tih 39 poluga uz pomoć ultracrvenog zračenja i otkrio je da je riječ o leguri od 75 – 80% bakra, 15 – 20% cinka te malim postocima nikla, željeza i olova.

„Ovo otkriće potvrđuje da je oko stoljeća nakon svog osnutka, Gela postala dobrostojeći grad s majstorskim radionicama specijaliziranim za skupe predmete”, nastavlja Tusa. Tih 39 poluga bilo je namijenjeno tim radionicama, u kojima bi se iskoristile za visokokvalitetne dekoracije.

Prema Enricu Mattievichu, umirovljenom profesoru fizike koji je poučavao na Sveučilištu Rio de Janeiro, poluge nisu pravilno napravljene od orihalcija. „Očito ima kvržica u metalu, u leguri bakra, cinka i olova”, objašnjava. Mattievich, koji je vodio brojna istraživanja u fizici što se tiče mineralogije, paleontologije i arheologije, jedan je od znanstvenika koji se ne slaže sa sličnošću orihalcija s plehom. Dok ostali znanstvenici taj misteriozni metal uspoređuju s jantarom i drugim legurama na bazi bakra, Mattievich vjeruju da je orihalcij podrijetlom iz Anda i da ga je razvila civilizacija Chavin od 1200. pr. Kr. do 200. pr. Kr.

Prema znanstveniku, koji u svojoj knjizi „Putovanje u mitološki Inferno” tvrdi da su antički Grci otkrili Ameriku, legura s „vatrenim šarama” slična Platonovom opisu pronađena je u setu metalnih jaguara u stilu kulture Chavin i sastojala se od 9% bakra, 76% zlata i 15% srebra.

Bez obzira na podrijetlo orihalcija, planovi Tuse i njegovog tima su istražiti olupinu i otkriti sav teret. „Dat će nam vrijedne informacije o drevnoj povijesti ekonomije u Siliciji”, zaključuje Tusa.

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Planete i mjeseci

Pozdrav, svemirski entuzijasti! Jeste li čuli za najnovije vijesti iz svemira? Znanstvenici su otkrili da Mars nije sam na svojem putovanju oko Sunca. Da,...