Nerijetko se vlasnicima čini da im pas pogledom želi nešto reći ili umiljato traži pozornost. U pitanju je način na koji mu je evolucija omogućila manipulaciju našim osjećajima. Tako tvrdi znanost.
Ustanovljeno je da su očni mišići pasa evoluirali na način da te životinje uspijevaju izraziti emocije koje su zahvaljujući molećivom “psećem” pogledu vrlo privlačne ljudima. Inače, o psećem molećivom pogledu smo već pisali, no samo o dokazanosti situacija u kojima se koristi. Sad postoji i objašnjenje kako je uopće nastalo takvo pomicanje mišića.
Maleni facijalni mišić omogućuje psima svojevrsno imitiranje izraza lica djeteta. Studija je pokazala i da takav molećivi pogled pripitomljenim životinjama omogućuje bolje povezivanje s ljudima.
Sve je to moguće zahvaljujući anatomskim promjenama oko psećih očiju.
U ostvarenju što bolje komunikacije čovjekovom najboljem prijatelju pomaže nešto što su znanstvenici nazvali “izražajnim obrvama”.
“Takav pogled kod čovjeka pojačava želju da se brine o psu”, pojašnjava koautorica studije Juliane Kaminski sa Sveučilišta Portsmouth.
“Imamo dokaze da se kod pasa razvio mišić koji im omogućuje podizanje unutarnje obrve”, istaknula je Kaminski.
Ne treba zaboraviti da su se obrve na glavama pasa razvile nakon što su ljudi pripitomili vukove. Kod vukova kao psećih predaka takvo što
ne postoji .
Otkrića američkih i britanskih znanstvenika na područjima anatomije i komparativne psihologije ukazuju na to kako su se facijalne izmjene kod pasa razvile tijekom više tisućljeća zajedničkog života psa i čovjeka.