Količina plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi tijekom prošle godine dosegnula je novi rekord, izvijestila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija (WMO) sa sjedištem u Ženevi.
Količina plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi tijekom prošle godine dosegnula je novi rekord, izvijestila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija (WMO) sa sjedištem u Ženevi. Koncentracija ugljičnog dioksida (CO2) koji se smatra najodgovornijim za učinak globalnog zagrijavanja dosegnula je visokih 407,8 čestica na milijun.
Glavni tajnik WMO-a, Petteri Taalas kazao je da tako visoke koncentracije čestica nije bilo u otprilike tri milijuna do pet milijuna godina. “Podsjećam da je tada temperatura bila viša za dva do tri stupnja, a razina mora 10 do 20 metara viša nego danas”, dodao je. I metan, još jedan staklenički plin, porastao je do nove visoke vrijednosti, a ona iznosi 259 posto razine uočene prije početka industrijske revolucije u 19. stoljeću. Koncentracija dušikova oksida popela se na 123 posto u odnosu na predindustrijsku razinu.
Od 1990. učinak zagrijavanja stakleničkih plinova porastao je za 43 posto, izvijestio je WMO. “Nema nikakvih naznaka usporavanja, a kamoli pada koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi usprkos svim obvezama iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama”, istaknuo je Taalas.
“Znanost je jasna. Bez brzog smanjivanja ugljičnog dioksida i ostalih stakleničnih plinova, klimatske promjene imat će sve razorniji i nepovratan utjecaj na život na Zemlji, a prostor za djelovanje gotovo je nestao”, upozorio je još prošle godine Taalas, prenosi Hina.