Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Rješenje za klimatske promjene se možda skriva u obnovi šuma

A mislili ste da ste slabi...

Da bi se s vremenom obuhvatile dvije trećine emisija CO2, potrebno bi bilo pošumljavanje oko 0.9 milijardi hektara zemlje u cijelom svijetu. Tako je pokazalo istraživanje Crowther Laba na švicarskom federalnom institutu za tehnologiju u Zürichu.

Ovaj laboratorij istražuje rješenja za klimatske promjene. U svom najnovijem istraživanju prvi put su pokazali koje bi lokacije trebalo pošumljavati.

Znanstvenici su izračunali kako bi u trenutnim klimatskim uvjetima naš planet mogao podržati oko 4.4 milijarde hektara ukupnog šumskog pokrova. To je za 1.6 milijardi hektara više od trenutnih 2.8 milijardi. Od tih 1.6 milijardi hektara, 0.9 milijardi ispunjava preduvjet da ih ljudi ne koriste.

To, ukratko, znači da na Zemlji trenutno postoji područje veličine Sjedinjenih Država pogodno za obnovu šuma. Kad bi dozrele, ove šume mogle bi skladištiti oko 205 milijardi tona ugljika.

“Svi smo znali da obnova šuma može igrati ulogu u rješavanju klimatskih promjena, ali nismo znali koliki bi utjecaj ona imala. Naše istraživanje jasno pokazuje da je pošumljavanje najbolje prirodno i dostupno rješenje za klimatske promjene.”, tvrdi Thomas Crowther, suradnik na istraživanju i utemeljitelj laboratorija.

Istraživanje je pokazalo i koji su najprikladniji dijelovi svijeta za obnavljanje šuma. Najveći potencijal ima šest zemalja: Rusija, SAD, Kanada, Australija, Brazil i Kina.

Alati na webu laboratorija Crowther omogućuju posjetiteljima saznanje koliko stabala može u odabranom dijelu svijeta rasti te koliko ugljika mogu pohraniti.

 

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...