Predstavnici ruske i američke svemirske agencije potpisali su sporazum o produžetku rada Međunarodne svemirske stanice do 2024. godine i raspravljali da nakon toga izgrade novu stanicu.
Iako su odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije trenutno daleko od idiličnih, na nižim razinama stvari funkcioniraju prilično glatko. Primjerice, ruski motori RD-180 ugrađuju se u rakete Atlas V i tako već desetljeće i pol šalju američke vojne satelite u svemir. Suradnja na drugim poljima također je na visokom nivou: NASA i Roskosmos vrlo blisko surađuju na Međunarodnoj svemirskoj stanici (upravo su poslali dvojicu astronauta na jednogodišnju misiju ondje), a partnersko ozračje vladalo je i na nedavnom sastanku dvojice ravnatelja svemirskih agencija.
Charles Bolden i Igor Komarov razgovarali su – neformalno, doduše – o mogućoj suradnji nakon što aktualnoj svemirskoj ispostavi istekne rok trajanja. Taj je rok predviđen za 2024. godinu i nijedna strana nema jasnu strategiju što nakon toga. NASA-in budžet nema u vidu gradnju nove stanice, iako im je to velika želja. Oni, naime, ovise o političkoj volji Kongresa i Bijele kuće što je vrlo nezahvalan položaj, imajući u vidu da se ondje svake četiri godine iz temelja mijenjaju nomenklature i stajališta vezana uz svemir.
U Rusiji je stanje još škakljivije. Proračun za svemirska istraživanja daleko je manji od američkog i svodi se uglavnom na održavanje i rad ISS-a. Posljednju su sondu lansirali dalje od Zemljine orbite još tijekom 1980-ih, a kozmonaute u svemir šalju Sojuzima, čiji originalni dizajn datira iz 1960-ih.
Iako je Roskosmos svojedobno – u svjetlu krize oko Ukrajine – zaprijetio kako će nastaviti svojim putem nakon spomenute 2024. godine i izgraditi vlastitu ispostavu u svemiru, šanse za to prilično su male. Razlog je jednostavan: nemaju novca. Stoga je mogućnost izgradnje nove zajedničke stanice više nego dobrodošla kako za spomenute, tako i za ostale svemirske agencije (europsku ESA-u i japansku JAXA-u) koje također nemaju dovoljno sredstava da financiraju u znanstvenom smislu iznimno značajne, no enormno skupe svemirske objekte.
Izvor: NBC News