Connect with us

Hi, what are you looking for?

Arheologija i paleontologija

Ruski znanstvenici istražuju prapovijesne viruse pronađene u sibirskom permafrostu

Istraživanje je započelo analizom tkiva izvađenih iz prapovijesnog konja za kojeg se vjeruje da je star najmanje 4.500 godina

Foto: Nina Sleptosova/NEFU

Ruski državni laboratorij Vektor objavio je u utorak da započinje istraživanje prapovijesnih virusa analizom ostataka životinja pronađenih u zamrznutom tlu.

Laboratorij sa sjedištem u Sibiru istaknuo je u izjavi da je cilj projekta identificirati paleoviruse i provesti napredna istraživanja evolucije virusa.

Istraživanje u suradnji sa Sveučilištem u Yakutsku započelo je analizom tkiva izvađenih iz prapovijesnog konja za kojeg se vjeruje da je star najmanje 4.500 godina.

Iz Vektora su pojasnili da su ostaci otkriveni 2009. godine u Yakuti, prostranoj sibirskoj regiji u kojoj se redovito otkrivaju ostaci paleolitskih životinja, uključujući mamute, piše Science Alert.

Znanstvenici su rekli da će istražiti i ostatke mamuta, losa, pasa, jarebica, glodavaca, zečeva i drugih prapovijesnih životinja. Uz to, naglašavaju da prvi put izvode studije na paleovirusima.

Nekadašnji centar za razvoj biološkog oružja u sovjetsko doba, laboratorij Vektor, jedno je od samo dva postrojenja na svijetu za skladištenje virusa malih boginja.

Vektor je razvio i cjepivo protiv koronavirusa EpiVacCorona, koje je dobilo dozvolu u listopadu u Rusiji, a čija bi masovna proizvodnja trebala započeti kasnije ovog mjeseca.

Znanstvenici tvrde da se Arktik zagrijava dvostruko brže od globalnog prosjeka, ugrožavajući lokalne divlje životinje, kao i oslobađajući ugljik uskladišten u permafrostu koji se topi.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...