Nedavna istraživanja pokazala su da se više od polovice stanovništva SAD-a žali kako jede više kada su pod stresom. Danas je stres gotovo svakodnevna pojava kod većine ljudi, stoga ne čudi kako je upravo takvo stanje uvelike doprinijelo visokoj stopi pretilosti.
No, istraživači su otkrili novi način na koji mogu pomoći anksioznim ljudima koji se prejedaju kako da smanje tu naviku, ili im barem mogu ukazati na to kada dođe do prejedanja. Zajedno s najrazličitijim aplikacijama za „pametne telefone“ i narukvicama s posebnim senzorima, inženjeri i dizajneri iz Microsofta nedavno su izumili i grudnjak napravljen od posebnog materijala koji prati raspoloženje onoga tko ga nosi i tako mu pomaže regulirati stres, a samim time i prejedanje.
„Žene se uglavnom češće prejedaju zbog emocionalnih problema i stresa, i pokazalo se da je grudnjak savršen za mjerenje EKG-a. Pokušali smo napraviti istu stvar i s donjim rubljem muškaraca, no ono se ipak nalazi predaleko od srca“, rekla je Mary Czerwinski, kognitivni psiholog i viši istraživač u Microsoftu.
Grudnjak je nedavno testirala mala grupa volonterki koje su po završetku istraživanja mogle dobiti povratnu informaciju o svom raspoloženju. Microsoft je dizajnirao senzorne jastučiće s mikroprocesorom koji pokreće 3,7 voltna baterija. Ti senzorni jastučići pomogli su pri bilježenju otkucaja srca i disanja pomoću EKG senzora, pri provodljivosti kože putem elektrodermalnog senzora aktivnosti te pri bilježenju kretanja pomoću akcelerometra i žiroskopa. Dobiveni podaci zatim su se pohranjivali u aplikaciju na „pametnom telefonu“, ali i na računalo istraživača.
Praćenjem raspoloženja, ali i prikupljanjem podataka iz senzornih jastučića u grudnjaku, znanstvenici su mogli točno predvidjeti promjene u fiziologiji koje povezuju hranu i stres, uključujući i činjenicu jesu li ispitanici u tim trenucima bili sretni ili pak ljuti. No, dizajneri su priznali kako baterija ugrađena u svaki grudnjak traje samo četiri sata, nakon čega ju je potrebno napuniti. Upravo to bi moglo predstavljati problem korisnicama ovog izuma budući da u tom slučaju one neprestano moraju odlaziti u kupaonicu kako bi napunile baterije.
Ovaj Microsoftov istraživački tim u potrazi je i za nekim drugim dijelom tijela koji ima sličnu fiziološku točnost, a putem kojeg je također moguće pratiti i razumijevati raspoloženje ispitanika. „Možda bi uložak koji se stavlja u cipelu bio dobar za to budući da se stopala jako znoje“, zaključila je Czerwinski.
Izvor: Discovery