Znanstvenici donose novo istraživanje koje ukazuje na to da većina ljudi ima imunitet dovoljno jak da spriječi upalu pluća uzrokovanu SARS-CoV-2.
Iako su uspjeli objasniti kako imunološki sustav sprječava upalu pluća, nisu u potpunosti sigurni zašto se virus nalazi kod većine samo u gornjim dišnim putevima. Rad potječe sa Sveučilišta u Münchenu, a objavljen je u prestižnom časopisu Nature Communications. Osim toga, znanstvenici su potvrdili da oni pacijenti koji imaju blažu kliničku sliku, ujedno i imaju bolju antivirusnu regulaciju takozvanih gena stimuliranih interferonom. Jednostavnije rečeno, bolje prepoznaju i uništavaju virus.
Trenutni rezultati ukazuju na to da preko 90% zaraženih osoba može uspješno spriječiti virus da izazove upalu pluća ili neku drugu sistemsku infekciju. Kako bi otkrili zašto je to tako, znanstveni tim je analizirao uzorke krvi i brisova nosa od preko 100 pacijenata. Pri tom su korištene različite metode za analizu gena, proteina i drugih molekula koje igraju bitnu ulogu u imunološkom odgovoru. U toj skupini preko 100 pacijenata su se nalazili i oni s većim rizikom od razvoja komplikacija te oni koji su se samo ambulantno pratili zbog blagog tijeka bolesti.
Kakvi su bili rezultati?
Očekivano, kod onih koji su imali blage simptome je otkriveno da imaju jak antivirusni odgovor u imunološkim stanicama koje su izolirane iz krvi. Upravo taj odgovor je postignut regulacijom gena stimuliranih interferonom. Možete ih jednostavno zamisliti kao arsenal oružja koji stanica može koristiti protiv virusa. Ovakva vrsta imunološkog odgovora sprječava daljnje širenje bolesti jer se tijelo stavlja u stanje pripravnosti. Na taj način, npr. pluća su već pripremljena za dolazak virusa pa ga lako unište kada on zapravo dođe. Na sličan način djeluje i cjepivo, pripremi imunološki sustav te na kraju kada virus uđe u organizam, vaš imunološki sustav ga lako uništi.
No, izgleda da u toj akutnoj fazi kod onih koji imaju blage simptome postoji specifičan imunološki „potpis“. Taj imunološki odgovor je potpuno neovisan o antitijelima o kojima danas često slušamo, jer se ona proizvode tek kasnije tijekom bolesti. Izgleda da se ovdje radi o specifičnom odgovoru monocita koje ciljano aktiviraju prirodnoubilačke stanice i T stanice. Te stanice inače djeluju dosta agresivno prema svim stanicama oko sebe, i inficiranim i zdravim. No, upravo zbog tog monocitnog potpisa ove stanice u ovom slučaju djeluju ciljano i na taj način sprječavaju oštećenje zdravog tkiva.