Seks čini žene zdravijima i sretnijima, sudeći prema rezultatima najnovije studije u kojoj su znanstvenici istraživali učinke “kemikalija koje mijenjaju raspoloženje” sadržanih u spermi.
Istraživanje Sveučilišta u New Yorku – koje su znanstvenici proveli na temelju anketa, a ne praktičnim ekperimentima – temelji se na seksualnim životima i mentalnom zdravlju 293 ženske osobe obuhvaćene ispitivanjem.
Rezultati su temeljeni na prijašnjem istraživanju koje dokazuje da sperma sadrži kemikalije koje podižu raspoloženje, povećavaju uzbuđenost, induciraju san, te sadrže najmanje tri antidepresiva.
Također, znanstvenici tvrde da žene koje redovito prakticiraju seks bez zaštite manje pate od depresije i daju bolje rezultate u kognitivnim testovima.
Sjeme sadrži kortizol, steroidni hormon koji uzrokuje povećanje uzbuđenosti, te estron i oksitocin koji poboljšavaju raspoloženje.
Uz to, sperma također sadrži i tireotropin, melatonin, pa čak i seratonin – vjerojatno najpoznatiju antidepresivnu neuroprijenosnu kemikaliju.
Na temelju svih nabrojanih kemijskih sastojaka sperme, istraživači Gallup i Burch, te psiholog Steven Platek, hipoteziraju da bi žene koje vole seks bez zaštite trebale biti manje sklone depresiji.
Kako bi istražili ima li sjeme antidepresivne učinke, autori studije su na sveučilišnom kampusu u Albanyju proveli anketu među 293 žene koje su anonimno odgovarale na razne aspekte iz svog seksualnog života.
Rezultati ove ankete, objavljeni u Archives od Sexual Behavior, prikazuju da žene koje su spolno općile bez zaštite prikazuju znatno manje simptoma depresije od žena koje gotovo uvijek ili uvijek koriste kondome.
Također, istraživanje je pokazalo da žene koje uopće ne koriste kondome pokazuju manje depresivnih simptoma od žena koje abstiniraju.
Istraživanje sugerira da nisu samo žene koje stupaju u seksualne veze sretnije, već da bi razine sreće mogle biti u svezi s količinom sjemena u njihovom tijelu.