Grčki studenti otišli su jedan korak dalje u pokušaju da se Mars učini više gostoljubivim, tako da su stvorili su samoodržavajući staklenik u kojem raste špinat, a genijalno je nazvan Popeye.
Ovog svibnja, dizajn ovih studenata osvojio je NASA-in International Space Apps Challenge, natjecanje u trajanju od 48 sati u gradovima diljem svijeta. Cilj ovog natjecanja je stvoriti open source rješenja različitih zahtjeva života na Zemlji i u svemiru.
Staklenik se sastoji od solarnog sustava smještenog u zaštitnu kupolu, a trebao bi proizvoditi špinat tijekom 45 dana kako bi osigurao hranu potencijalnim astronautima na Marsu.
Prema Reutersu, vrt u stakleniku opremljen je s „garniturom solarnih senzora i električnih sustava“ koji hrane i nadgledaju špinat osiguravajući mu dovoljno vode i ugljikovog dioksida.
Crveni planet nije baš poznat po svojoj prijateljskoj prirodi. Njegov okrutan okoliš otežava zaštitu vegetacije, a uvjeti na tom planetu su drastično drugačiji od onih na Zemlji, s temperaturama koje se obično kreću oko oko -62°C, dok je gustoća njegove atmosfere otprilike 100 puta manja od gustoće Zemljine atmosfere.
Zaštitna kupola navedenog staklenika namijenjena je za borbu protiv ovakvih izazovnih uvjeta. Ona propušta sunčevu svjetlost dok istovremeno pruža zaštitu od Marsove okrutne klime. Zatvoren sustav u svom autonomnom funkcioniranju također „pruža uvjete potrebne za fotosintezu“, piše Reuters.
Iako bi agrikultura na Marsu mogla biti osnovana tek nakon još mnogih desetljeća, inovacije kao što je staklenik Popeye vode nas u pravom smjeru.
http://www.youtube.com/watch?v=txbYOnoPTGY