Connect with us

Hi, what are you looking for?

Svemir

Svemirski teleskop Hubble prestao je s radom po drugi put ove godine

Foto: NASA

NASA je objavila da je svemirski teleskop Hubble po drugi put ove godine doživio kvar zbog kojeg su neke njegove funkcije prestale s radom. Znanstveni instrumenti ostarjelog svemirskog teleskopa prešli su u “siguran način rada” nakon što su otkriveni problemi sa sinkronizacijom interne komunikacije. Kada je Hubble u sigurnom načinu rada, ne promatra nikakve nebeske objekte niti prikuplja podatke, ali je i dalje uključen.

“Znanstvena promatranja privremeno su obustavljena dok tim istražuje problem. Instrumenti su u dobrom stanju”, objavila je NASA na Twitteru.

Hubble, koji se nalazi u svemiru više od 30 godina, prvi put je prestao raditi u lipnju nakon što je naišao na probleme s računalom iz 1980-ih koje kontrolira njegove znanstvene instrumente. Stručnjaci u NASA-inom centru za svemirske letove Goddard u Marylandu su 14. lipnja pokušali ponovno pokrenuti računalo, ali su naišli na isti problem i nisu ga mogli popraviti.

Agencija je u srpnju uspješno prebacila Hubble na njegovo rezervno računalo što je predstavljalo iznimno rizičan potez. Prebacivanje je predstavljalo rješenje problema s izvornim računalom koji se dogodio 13. lipnja kad je računalo prestalo s radom i obustavilo prikupljanje znanstvenih podataka, piše britanski DailyMail.

Hubble je zajednički projekt NASA-e, Europske svemirske agencije i Kanadske svemirske agencije, a svemir promatra više od tri desetljeća. Na temelju podataka koje je prikupio objavljeno je preko 18 000 znanstvenih radova. Lansiran je u travnju 1990. iz svemirskog centra Kennedy na Floridi, a u zadnje vrijeme pokazuje sve više znakova starosti unatoč nizu popravaka i ažuriranja od strane astronauta.

Teleskop je dobio ime po slavnom astronomu Edwinu Hubbleu koji je otkrio da se svemir širi i brzinu kojom to čini, a nedavno je obilježio svoju 31. godišnjicu u svemiru.

NASA će Hubble zamijeniti 10 milijardi dolara vrijednim teleskopom naziva James Webb, a teleskop bi trebala lansirati 18. prosinca ESA-ina raketa Ariane-5.

Ranije ovog mjeseca, teleskop James Webb uspješno je raspakiran u Francuskoj Gvajani, odakle bi trebao krenuti u svemir.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...