Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Društvene znanosti

Svjetske burze pale s rekordnih razina zbog koronavirusa

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna skliznule s rekordnih razina jer se ulagači plaše negativnih posljedica širenja koronavirusa u Kini na gospodarstvo.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 1,2 posto, na 28.989 bodova, dok je S&P 500 pao 1 posto, na 3.295 bodova, a Nasdaq indeks 0,8 posto, na 9.314 bodova.

Svjetske burze našle su se prošloga tjedna pod pritiskom zbog širenja koronavirusa, bolesti nalik upali pluća, od koje je dosad u Kini umrlo 56 ljudi, dok ih je više od 1.975 zaraženo.

Virus je prvi put otkriven u gradu Wuhanu u središtu zemlje krajem prošle godine, a od tada se proširio na više kineskih gradova, uključujući Peking i Šangaj, a sve je više slučajeva i izvan Kine – u SAD-u, Tajlandu, Južnoj Koreji, Japanu, Tajvanu, Francuskoj, Kanadi…

Svaka nova nesigurnost dovodi do većih oscilacija na tržištu jer se ulagači preusmjeravaju iz rizičnijih u sigurnije investicije. Vijesti o koronavirusu podsjećaju da ima rizika na tržištu i to je nešto što će investitori u idućem razdoblju pratiti”, kaže Charlie Ripley, strateg u tvrtki Allianz Investment Management.

Ulagači se plaše negativnih posljedica po gospodarstva, s obzirom da počinje kineska nova godina kada milijuni ljudi putuju.

A pekinške vlasti otkazale su proslavu Nove godine i druge masovne događaje, dok je u nekoliko gradova u pokrajini Hubei zabranjeno putovanje ne bi li se suzbilo širenje virusa.

Ulagači se plaše da će širenje koronavirusa izazvati slabljenje potražnje u područjima Kine gdje se ionako usporava rast gospodarstva”, kaže Yasuo Sakuma, direktor u tvrtki Libra Investments.

Analitičari National Australia Bank procjenjuju da bi rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogao biti pogođen za 1 postotni bod u prvom tromjesečju.

Neki analitičari smatraju da je koronavirus samo izlika ulagačima za povlačenje zarade s tržišta, s obzirom da su cijene dionica posljednjih mjeseci snažno rasle i dosegnule rekordne razine.

”Tržišta su skupa i traži se razlog za spuštanje cijena, pa je virus izlika za to”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u fondu Kingsview Asset Management.

U fokusu ulagača bili su prošloga tjedna i kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija.

Od 74 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 68 posto nadmašilo je očekivanja analitičara.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 0,5 posto manje nego u istom razdoblju godinu dana prije.

Ostvare li se te procjene, bio bi to drugi kvartal zaredom kako zarade kompanija padaju.

I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Doduše, frankfurtski DAX indeks porastao je 0,4 posto, na 13.576 bodova, no londonski FTSE oslabio je 1,2 posto, na 7.585 bodova, a pariški CAC 1,25 posto, na 6.024 boda.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,9 posto, na 23.827 bodova.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...