Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Tehnologija koja stoji iza COVID cjepiva mogla bi biti od koristi i kod liječenja raka

Foto: Pixabay

Znanstvenici tvrde da bi tehnologija koja stoji iza cjepiva protiv COVID-19 mogla pomoći i u borbi protiv raka.

Istraživači su osmislili cjepivo od dvije doze, koje bi moglo ciljati tumore kod ljudi, odnosno proteine koji su prisutni na površini raznih vrsta stanica raka.

Kod testiranja cjepiva na miševima, povećan je broj antitumorskih T stanica koje napadaju kancerogene izrasline, pomažući tako u povećanju stope preživljavanja, piše Sky News.

Tim sa Sveučilišta u Oxfordu ishodio je dozvolu za provođenje ispitivanja na ljudima.

“Tehnologija cjepiva temeljena na virusnom vektoru izrazito je moćna. Posljednjih godina imali smo novi pristup liječenju raka, imunoterapiju, koja je pokazala izuzetne rezultate”, rekao je profesor Benoit Van den Eynde.

Ipak, profesor je objasnio da imunološki sustav nekih pacijenata ne reagira na to.

“Ideja je koristiti cjepivo koje se temelji na Oxford tehnologiji kako bi se imunološki sustav zaista naučio kako prepoznati stanice raka”, nadodao je Van den Eynde.

Istraživanje koje je provela grupa profesora Benoita Van den Eyndea na Ludwig institutu za istraživanje karcinoma, u suradnji s koautorima profesorom Adrianom Hillom i dr. Irinom Redchenko, objavljeno je u znanstvenom časopisu Journal for ImmunoTherapy of Cancer.

Spomenuto istraživanje budi nadu da bi tehnologija mogla povećati stopu preživljavanja kod ljudi oboljelih od karcinoma.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...