Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Kemija

Tetovaže ostavljaju nanočestice metala u limfnim čvorovima

Veza kroma, nikla i potencijalnih alergijskih reakcija

Tetoviranje može rezultirati unošenjem metalnih nanočestica u limfne čvorove. Pretpostavljalo se da kontaminacija dolazi od tinte, međutim, nova studija je pokazala kako to nije slučaj.

Znanstvenici su, naime, otkrili kako tragovi nikla i kroma iz limfnih čvorova tetoviranih ljudi zapravo potječu iz igle mašine za tetoviranje, kako je objavljeno u časopisu Particle and Fiber Toxicology.

Znanstveni tim Saveznog instituta za procjenu rizika u Njemačkoj započeo je svoju istragu proučavanjem tkiva preminulih osoba. U limfnim čvorovima tetoviranih pokojnika pronađene su čestice željeza, kroma i nikla veličine od 50 nanometara do 2 mikrometra. Nanočestice su često potencijalno opasnije od krupnijih čestica.

Na njihovo iznenađenje, nabrojani metali nisu bili uobičajeni u tinti pa su počeli tražiti drugi izvor.

„Testirali smo oko 50 uzoraka tinte bez pronalaska takvih metalnih čestica, a zatim smo razmišljali o testiranju igle i to je bio naš eureka trenutak “, objasnila je Ines Schreiver, znanstvenica iz Saveznog instituta za procjenu rizika.

Dublja analiza pokazala je kako zelene, plave i crvene tinte za tetovažu sadrže bijeli pigment – titanijev dioksid koji se može taložiti iglom. Crna tinta, međutim, ne sadrži ovaj pigment.

Ovo otkriće moglo bi pomoći objasniti zašto tetovaže mogu povremeno izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi. Što se tiče većih zdravstvenih posljedica, trenutno je malo dokaza koji bi sugerirali da su tetovaže povezane sa zdravstvenim problemima.

“Nažalost, danas ne možemo utvrditi točan utjecaj na ljudsko zdravlje i mogući razvoj alergije koji proizlaze iz trošenja igala za tetoviranje”, dodala je Schreiver.

Možda će vas zanimati

Zdravlje i Medicina

Kako mozak upravlja našim tijelom jedno je od najfascinantnijih pitanja u medicini. Naš mozak nije samo organ koji nam pomaže razmišljati – on je...

Znanost

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...

Energija i gorivo

Kako rade nuklearne elektrane? Možda se čini kao zastrašujuće pitanje, ali zapravo nije toliko komplicirano kada ga razložimo. Nuklearne elektrane igraju ključnu ulogu u...