Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biljke i životinje

Tigrovi su evoluirali kako bi ubijali

U novom istraživanju objavljenom jučer u časopisu Nature Communications istraživači su sekvencirali cijeli genom sibirskog tigra te ga usporedili s genomima bengalskog tigra, afričkog lava, bijelog afričkog lava te snježnog leoparda. Otkrili su kako sve analizirane vrste dijele iste genetske potpise za izrazitu mesoždernu ishranu te mišićnu snagu.

tigrovi

Tigrovi i njihovi bliski rođaci su među najugroženijim vrstama na svijetu. Tigar (Panthera tigris) je najveći predstavnik velikih mačaka te služi kao indikator stabilnosti unutar svoje ekološke zajednice. Prema trenutnim procjenama u divljini je preostalo između 3050 i 3950 jedinki te se smatra da bi bez snažnih konzervacijskih mjera tigrovi uskoro mogli izumrijeti u divljini. Dodatno, tigar ima devet podvrsta, od kojih su četiri već izumrle tijekom prošlog stoljeća: Sibirski tigar, Panthera tigris altaica (južnokineski tigar (P. tigris amoyensis), javanski tigar (P. tigris sondaica), kaspijski tigar (P. tigris virgata) te balijski tigar (P. tigris balica).

U ovom istraživanju sekvenciran je genom devetogodišnjeg mužjaka sibirskog tigra (P. tigris altaica) iz Zoološkog vrta Everland u Koreji. Sibirski tigrovi imaju najveće tijelo u odnosu na ostale podvrste te su jedina podvrsta koja nastanjuje regije prekrivene snijegom.

11 milijuna godina stari geni

Genomska analiza pokazala je određene razlike u genima među analiziranim vrstama (primjerice dva gena kod snježnih leoparda vjerojatno su uključena u adaptacije na više nadmorske visine i rjeđi zrak te bijelo krzno kod bijelih afričkih lavova). No, sveukupno se obitelj velikih mačaka oslanja na 1376 gena koji su povezani sa snažnim mišićnim vlaknima te probavom proteina (mesa). Spomenuti geni su se najvećim dijelom vjerojatno razvili kod najranijeg zajedničkog pretka velikih mačaka prije otprilike 11 milijuna godina.

Sličnost s domaćim mačkama

Zanimljivo je spomenuti i sličnost genoma tigra s genomom domaćih mačaka. Naime, istraživači su usporedili i ove dvije vrste te su utvrdili sličnost od 95,6% između ove dvije vrste što znači da su se odvojile prije otprilike 10,8 milijuna godina. Za usporedbu, sličnost između ljudskog genoma i genoma gorile iznosi 94,8%, a te vrste su se odvojile prije 8,8 milijuna godina.

Izvori:

Cho, Y. S. i sur. (2013): The tiger genome and comparative analysis with lion and snow leopard genomes. Nature Communications, 4, 2433 doi:10.1038/ncomms3433. Članak je preveo i obradio portal BiologijaOriginalni članak je u cijelosti dostupan na ovom linku.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...