Gusta tropska prašuma La Mosquitia locirana je na istoku Hondurasa i predstavlja jednu od najvećih kišnih šuma u Centralnoj Americi. Sve do nedavno, La Mosquitia je jedno od posljednjih neistraženih mjesta na planetu.
U ovoj su šumi 2013. godine, uz pomoć LIDAR tehnologije, arheolozi otkrili drevni, izgubljeni grad, zakopan u dubinama prašume.
Od tada, istraživači proučavaju ovu gustu džunglu, tražeći ne samo ostatke drevnog mezoameričkog grada, već i pretražujući netaknuti teren u divljini. Ono što su nedavno pronašli bilo je veće nego što su zamišljali: bogat ekosustav koji sadrži stotine vrsta faune i flore – a za neke od njih se vjerovalo da su izumrle!
Prije tri godine, tim biologa proveo je dva tjedna u džungli, istražujući i bilježeći rijetke i ugrožene vrste koje “cvjetaju” na obalama rijeke Platano.
U La Mosquitiji su otkrili 22 vrste biljaka i životinja koje nikad prije nisu otkrivene, kao i tri vrste za koje smo mislili da su izumrle: šišmiš Phylloderma stenops, jedna vrsta koraljne zmije kao i tigrasta pčela koja je prethodno viđena samo u Nikaragvi i za koju se vjerovalo da više ne postoji.
Uz to, uočili su da velikih mačaka kao što su jaguari i pume ima u izobilju.
Velika raznolikost i bogatstvo različitosti rezultat su toga što je područje bilo potpuno bez ljudi, nakon što su starosjedioci odlučili napustiti regiju. Do danas nije poznato zašto su otišli iz drevnih gradova u ovom području.
Područje obiluje visokim drvećem, a neka su stabla visoka i do 50 metara. Biolozi su u džunglu stigli helikopterima, štitili su ih naoružani vojnici, a kroz džunglu su se probijali, filmski, s mačetama.
Prašuma La Mosquitia je jedan od najvažnijih dijelova svijeta za “upijanje” štetnih plinova koji se emitiraju, ali je već ugrožena pošto krivolovci love životinje, a zemljoposjednici uništavaju šume.
Kako bi zaštitila ovo bogatstvo, vlada Hondurasa u ovu prašumu poslala je specijalne vojnike koji štite divljinu i drevne gradove.