Arheolozi su u kineskom gradu Chengdu pronašli davno izgubljeni hram Fugan. Zbog ratova je pretrpio velika oštećenja te je nestao 1279. za vrijeme dinastije Song.
Znanstvenici iz Instituta Chengdu Cultural Relic Research su otkrili temelje hrama, ostatke građevina koje su ga okruživale, bunare i prokope. Znanstvenik Yi Li kaže: “Iako smo otkopali samo dio područja na kojem se nalazi hram, već sada možemo vidjeti da je bio veličanstven.”
Ovo važno arheološko otkriće je izazvalo veliko zanimanje javnosti i znanstvenika jer se mislilo da je davno nestalo. Fugan je bio budistički hram i u njemu su otkriveni brojni vrijedni predmeti.
Arheolozi su oko hrama pronašli oko 80 grobnica za koje vjeruju da su sagrađene oko 1600. – 256. godine prije Krista. Pronađen je i alat, građevinski materijal iz vremena dinastija Song i Ming iz 960.-1279. i 1368. – 1644. Otkrili su preko 1000 ploča na kojima su bili uklesani budistički natpisi i više od 500 kamenih skulptura.
Riječ “fugan” znači “osjećati blagoslov” i izabrana je za naziv hrama nakon što se poznati svećenik Daoxuan iz dinastije Tang molio za kišu ispred hrama za vrijeme velike suše, a njegove molitve su bile uslišane.
Hram je oštećen za vrijeme ratova te je nestao prije više od 1000 godina. Znanstvenici se nadaju kako će im on pomoći u razumijevanju načina na koji se budizam širio u Kini u to vrijeme.