Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ekologija i okoliš

U oceanima je završilo preko milijardu maski koje bi mogle ostaviti teške posljedice na morski ekosustav

U izvještaju stoji da je potrebno 450 godina da se maske razgrade, a da bi čak i tada mikroplastika naštetila morskom ekosustavu

Foto: Pixabay

Procjene pokazuju da je ove godine zbog pandemije koronavirusa čak 1,56 milijardi zaštitnih maski završilo u oceanima diljem svijeta. U izvještaju jedne organizacije za zaštitu mora stoji da bi to moglo ostaviti teške posljedice na morske životinje i biljke.

Oceans Asia (Organizacija oceani Azije), organizacija čije se sjedište nalazi u Hong Kongu, objavila je izvještaj koji pokazuje da je morski svijet zagađen s dodatnih 4.680 do 6.240 tona plastike zbog nepropisno odbačenih maski.

Osim toga, u izvještaju je navedeno da je potrebno 450 godina da se maske razgrade, a da bi čak i tada mikroplastika naštetila morskom ekosustavu.

Zbog globalne pandemije koronavirusa došlo je do značajno učestalijeg korištenja jednokratne plastike kroz osobnu zaštitnu opremu, pakiranja proizvoda za higijenu i kupovine hrane za ponijeti.

Osim toga, niz mjera osmišljenih za smanjenje potrošnje plastike, kao što su zabrana jednokratnih plastičnih vrećica, je “odgođeno, pauzirano ili ukinuto”.

Svake godine zagađenje plastikom ubije oko 100.000 morskih sisavaca i kornjača, više od milijun ptica, pa čak i veći broj riba, beskralježnjaka i drugih životinja, objasnili su iz organizacije Oceans Asia, a prenosi Hongkongfp.

Zagađenje plastikom ima negativan utjecaj i na ribarstvo i turizam, a globalnu ekonomiju košta oko 12 milijardi dolara godišnje.

U izvještaju organizacije predlaže se korištenje zaštitnih maski za višekratnu upotrebu i informiranje javnosti o pravilnom odlaganju otpada.

Možda će vas zanimati

Znanost

Ako si u mladosti konzumirao/la velike količine marihuane, nova istraživanja donose neočekivano olakšanje. Iako većina ljudi prilikom paljenja jointa ne razmišlja o “poboljšanim kognitivnim...

Robotika

Možda smo napokon došli do točke gdje humanoidni roboti više nisu samo nespretne zanimljivosti, već ozbiljni kandidati — ako ne i izravne zamjene —...

Biologija

Zvuci li vam izraz “mamutski miševi” pomalo nespojivo? Pa, u našem modernom dobu genske modifikacije, to je jednostavno nova realnost. Znanstvenici iz Colossal Biosciencesa...

Arheologija i paleontologija

Istraživači tvrde da su otkrili legendarne Dvorane Amentija u “golemom gradu” ispod egipatskih piramida u Gizi – teorija koja je zbunila arheologe, ali koju...