Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekologija i okoliš

U Sredozemlje se svake godine baci gotovo 230.000 tona plastike

Novi izvještaj spomenute organizacije pokazao je da Egipat, Italija i Turska godišnje bace najviše plastike u Sredozemlje.

Foto: Pixabay

Svake godine gotovo 230.000 tona plastičnog otpada završi u Sredozemlju, a ta brojka bi se mogla udvostručiti do 2040. godine ako se ne poduzmu “ambiciozne” mjere, upozorio je Međunarodni savez za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava (IUCN).

Novi izvještaj spomenute organizacije pokazao je da Egipat, Italija i Turska godišnje bace najviše plastike u Sredozemlje. Egipat izbaci oko 74.000 tona, Italija 34.000 tona, a Turska 24.000 tona plastike godišnje.

Prema količini izbačenog otpada po stanovniku prednjače Crna Gora s osam kilograma po osobi godišnje, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija s po tri kilograma po osobi godišnje.

Ukupno se u Sredozemno more svake godine baci oko 229.000 tona plastičnog otpada, što je ekvivalent više od 500 brodskih kontejnera dnevno, naveli su iz IUCN-a u priopćenju.

Organizacija je ukazala i da je loše upravljanje otpadom odgovorno za čak 94% plastike koja se nađe u moru.

“Bez značajne intervencije, ovo će se zagađenje nastaviti pogoršavati dok se ne udvostruči i dostigne 500.000 tona do 2040. godine”, procijenila je organizacija ocjenjujući da su “potrebne ambiciozne mjere izvan postojećih obveza”, piše The Canadian.

Zagađenje plastikom dugoročno šteti kopnenim i morskim ekosustavima i biološkoj raznolikosti, posebno morskim životinjama koje se mogu zapetljati ili progutati plastični otpad te umrijeti od iscrpljenosti ili gladi, izjavila je Minna Epps, direktorica Morskog i polarnog programa IUCN-a, organizacije poznate po svom crvenom popisu ugroženih vrsta.

Prema ovom izvještaju, bolje upravljanje otpadom u 100 gradova koji su najveći zagađivači moglo bi smanjiti ispuštanje plastike u Sredozemlje za 50.000 tona godišnje.

Također, zabrana određenih proizvoda kao što su plastične vrećice smanjilo bi dodatnih 50.000 tona otpada.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...