Connect with us

Hi, what are you looking for?

Astronomija

U svemir poletio teleskop veći od Zemlje

Rusija je prekjučer u svemir lansirala teleskop koji je zamišljen još u vrijeme Hladnog rata. Kada stigne u svoju orbitu, od Zemlje udaljenu gotovo koliko i Mjesec, RadioAstron će se povezati s radijskim antenama na Zemlji i formirati dosad najveći teleskop s `tanjurom` promjera čak 30 puta većim od našeg planeta.

RadioAstron zamišljen je još prije više od tri desetljeća, međutim, misija je izgubila zamah kada se Sovjetski Savez raspao 1991. godine.

`Već dvadeset godina cilj je stalno pet godina ispred nas`, rekao je suradnik na projektu Ken Kellermann iz National Radio Astronomy Observatory u Charlottesvilleu, u Virginiji.

Teleskop će imati čak 10.000 puta veću rezoluciju od svemirskog teleskopa Hubble. Promatrat će objekte poput obližnje galaksije M87 u čijem se središtu nalazi golema crna rupa, a očekuje se da će uspjeti snimiti čak i njezin horizont zbivanja – granično područje iz kojeg ništa ne može pobjeći njezinoj gravitaciji. Ove snimke otkrit će kako crne rupe ubrzavaju tvar do brzine gotovo jednake brzini svjetlosti.

Također će istraživati mikrovalno zračenje oblaka molekula vode u diskovima galaksija. Ovi podaci omogućit će točnija mjerenja njihove rotacije i udaljenosti od Zemlje. Kada se oni kombiniraju s informacijama o brzinama galaksija, moći će se izračunati sadašnja brzina širenja svemira.

RadioAstron će istraživati i pulsare, ostatke eksplodiranih zvijezda, koji su svojevrsni svjetionici svemira.

Ako sve bude kako treba, raketa Zenit-2SB ponijet će teleskop do orbite čija će najmanja udaljenost od Zemlje biti oko 10.000 km, a najveća gotovo 300.000 km. Čim stigne, otvorit će svoju antenu promjera 10 metara sastavljenu od 27 `latica` izgrađenih od ugljikovih niti. Tijekom petogodišnje misije Mjesec će svojom gravitacijom orbitu RadioAstrona razvući na oko 390.000 km. Promatranja bi trebala započeti kroz nekoliko mjeseci.

Izvor: tportal.hr

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...