Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Utječe li postporođajna depresija na razvoj mozga kod beba?

Foto: Pixabay

Novo istraživanje sa Sveučilišta McMaster otkrilo je da psihijatrijska pomoć majkama s postporođajnom depresijom rezultira zdravim promjenama u mozgu njihovih beba.

Studija, objavljena u časopisu Depression and Ancision, pokazala je da liječenje majki koje su imale postporođajnu depresiju pomoću kognitivno-bihevioralne terapije (CBT) nije samo pomoglo mamama, već je rezultiralo prilagodljivim promjenama u mozgu i ponašanju njihove dojenčadi.

Točnije, nakon majčinog liječenja, njihova su dojenčad pokazala zdrave promjene u svom živčanom i kardiovaskularnom sustavu. Također je primijećeno i da bolje reguliraju svoje ponašanje i emocije i od strane majki i od očeva.

“Zapravo, otkrili smo da se nakon liječenja njihovih mama moždana aktivnost njihovog djeteta normalizirala na razinu koja se vidi kod naše zdrave dojenčadi”, rekao je Ryan Van Lieshout, stariji autor studije, psihijatar i izvanredni profesor psihijatrije i bihevioralne neuroznanosti na McMasterovoj medicinskoj školi Michael G. DeGroote.

Dodao je kako je dobro poznato da djeca žena s postporođajnom depresijom imaju promjene u funkcioniranju mozga zbog kojih je vjerojatnije da će kasnije u životu razviti emocionalne i probleme u ponašanju. Međutim, prije se nije znalo može li liječenje postporođajne depresije majke preokrenuti te promjene.

“Vjerujemo da je ovo prvi put da je itko pokazao da liječenje postporođajne depresije kod majki može dovesti do zdravih promjena u fiziologiji mozga njihove dojenčadi, što je nalaz za koji mislimo da pruža mnogo dobrih vijesti”, rekao je.

“Ova studija pokazuje da bi kognitivno-bihevioralna terapija, tretman koji je kratak, isplativ i preferiran od strane žena, mogla potencijalno smanjiti međugeneracijski prijenos rizika s majke na dijete.”

Tko je sudjelovao u studiji?

U studiji je 40 dojenčadi žena s dijagnozom postporođajne depresije uspoređeno s 40 dojenčadi majki bez depresije prema dobi, spolu i socioekonomskom statusu. Majke s postporođajnom depresijom primile su devet tjedana grupni CBT. Sva su dojenčad testirana prije liječenja i devet tjedana kasnije, uključujući upitnik o ponašanju dojenčadi koji su ispunili majka i njezin partner.

Studiju je podržala globalna Zaklada za istraživanje mozga i ponašanja sa sjedištem u SAD -u

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Arheologija i paleontologija

Zamislite ovo: anatomija, to čudesno područje koje nas vodi u najskrivenije kutke našeg bića. Možda vas sjećanja odvedu u dane srednje škole, s rukavicama...

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...