Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biljke i životinje

Veliki povratak europskog bizona

Ugrožena vrsta sad živi na nizozemskoj obali

8 godina nakon što je istrijebljen lovom, divlji europski bizon (Bison bonasus) je vraćen na dine nizozemske obale. To bi moglo otvoriti put njegovom povratku i na ostali dio europskog kontinenta.

Ova najveća europska kopnena životinja je posljednji put viđena na području Nizozemske prije više stotina godina, a njena je europska populacija istrijebljena do 1927. godine. Usprkos nastojanjima da se tijekom pedesetih godina prošlog stoljeća vrsta ponovno uzgoji u divljim predjelima Poljske, europski bizon je svejedno i dalje ugrožen.

Upravo zato šumari europskim bizonima (kojih u Europi ima oko 7 tisuća) u tijeku trajanja zime često donesu dodatnu hranu za lakše preživljavanje hladnoće.

Nizozemsko istraživanje o 22 bizona koji žive u Kraansvlaku, dini od 330 hektara s prirodnim jezerima koji su dio nacionalnog parka Zuid-Kennemerland, daje nadu kako bi europski bizon ipak mogao preživjeti.

Naime, u tom istraživanju se dovodi u pitanje to je li šuma prirodno stanište te životinje, što otvara niz mogućnosti o tome da se te bizone pokuša integrirati  u neke druge krajolike.

“Tradicionalno se smatralo kako je europski bizon šumska životinja, ali nismo bili sigurni u to. Vjerovali smo i da šume nisu baš dobre za njih, jer su tijekom zime tražili hranu na mnogim mjestima. Dolazili su do sijena, što nije prirodno ponašanje”, tvrdi Yvonne Kemp, voditeljica projekta i koautorica istraživanja.

Obnova bizonske populacije je započela u travnju 2007. godine. Trebali su doprinijeti smanjenju širenja trave i niskog raslinja koje je već počelo narušavati bioraznolikost područja.

Istraživanje je pokazalo kako bizoni mogu preživjeti bez dodatne hrane koju su dobivali u šumi, kao i da se mogu sami snaći i na manjim prostorima. Osim toga, ispalo je i da mogu živjeti blizu ljudi.

“Dok god se ljudi bizonima ne približavaju na manje od 50 m, životinja nije pod stresom”, objasnila je Kemp.

Učinak bizona na taj krajolik je očigledan, a i bizonima odgovara novi životni prostor. “Uzbudljivo je gledati kako se priroda prilagođava”, dodala je Kemp.

 

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...