Visoko kalorična hrana i sjedilački način života najčešća su objašnjenja pretilosti, no nova istraživanja također su povezala pretilost s izloženošću umjetnoj rasvjeti tijekom noći, navodi studija u medicinskom časopisu JAMA Internal Medicine.
Gotovo 44.000 uglavnom zdravih žena u dobi od 35 do 74 godine praćeno je za potrebe studije. Mnoge od njih (17.000) spavale su uz noćno svjetlo u sobi, više od 13.000 ih je spavalo uz upaljeno svjetlo izvan sobe, a oko 5.000 spavalo ih je uz upaljeno svjetlo ili uključeni televizor u spavaćoj sobi.
Na početku studije žene su uglavnom imale prekomjernu težinu, no nisu bile pretile. Također, nijedna od njih nije radila u smjenama koje mogu utjecati na cikluse spavanja.
Nakon gotovo šest godina žene koje su spavale uz uključeni televizor ili upaljeno svjetlo imale su 22% veće izglede za prekomjernu težinu i 33% veće izglede za pretilost u odnosu na žene koje su spavale u potpunom mraku.
Studija nije bila provedena kao kontrolirani eksperiment pa ne može služiti kao dokaz toga utječe li i koliko umjetno svjetlo tijekom noći na razvoj pretilosti.
Jedno od ograničenja studije bilo je to što su žene same davale podatke o svojoj težini, a znanstvenici nisu raspolagali podacima o promjenama izloženosti svjetlu tijekom istraživanja koje su mogle utjecati na rezultate studije.
“Unatoč svemu rezultati su dobar pokazatelj da izloženost umjetnom svjetlu tijekom noći predstavlja faktor rizika za dobitak na težini”, tvrdi James Gangwisch, znanstvenik sa sveučilišta Columbia u New Yorku koji nije bio uključen u studiju.
On savjetuje izbacivanje televizora iz spavaonice kao i svakog upaljenog svjetla iznad glave, a ljudi trebaju obratiti pažnju i šteti li im i neki drugi izvor svjetla tijekom noći.
“Čak i uz ugašena svjetla naše spavaće sobe osvijetljene su električnim satovima, diodama električnih uređaja te svjetlom izvana”, dodaje Gangwisch.