Više od 11.000 znanstvenika iz 153 države proglasilo je izvanredno stanje za klimu upozorivši da ono može donijeti “nečuvene patnje” ako se hitno ne poduzme akcija radi očuvanja biosfere.
“Znanstvenici imaju moralnu obvezu jasno upozoriti čovječanstvo na bilo koju veliku egzistencijalnu prijetnju”, kažu potpisnici teksta objavljenog u utorak u časopisu Bioscience.
“Unatoč 40 godina svjetskih pregovora o klimi, uz nekoliko iznimaka, općenito smo poslovali uobičajeno i uvelike smo propustili uhvatiti se u koštac s tim osjetljivim pitanjem”, piše savez znanstvenika a predvode ih William Ripple i Christopher Wolf sa Sveučlilišta (američke savezne) države Oregon.
“Klimatska kriza stigla je i ubrzava se brže nego što je većina znanstvenika očekivala”, pišu potpisnici.
Preporučuju šest koraka koji bi trebali ublažiti najpogubnije učinke klimatskih promjena: zamijeniti fosilna goriva niskougljičnim obnovljivim izvorima; smanjiti emisije onečišćivača poput metana; zaštititi ekosustave na Zemlji; jesti uglavnom hranu baziranu na biljkama, a manje na proizvodima životinjskog podrijetla; stvarati gospodarstvo bez korištenja ugljika; stabilizirati svjetsku populaciju.
Znanstvenici kažu da su ohrabreni nedavnim manifestacijama mladih ljudi koji petkom upozoravaju vlade da krenu u akciju za spas planeta kao i drugim temeljnim kampanjama.
Kao Savez svjetskih znanstvenika, potpisnici ističu da su spremni pomoći vladama i svim koji donose odluke u poslovanju i razvoju u ostvarenju pravednog prijelaza na obnovljivu i pravednu budućnost.
Čovječanstvo treba postupati tako “da održi život na planetu Zemlji, našem jedinom domu”, navode potpisnici.