Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Za prevenciju raka prostate preporučljive su česte ejakulacije

Koliko puta mjesečno? Oko 21…

Dijeta, tjelovježba i redovni pregledi najučinkovitiji su način da prostata ostane zdrava. Stručnjaci sa Sveučilišta Harvard proučavali su još jednu, nešto ugodniju, metodu prevencije.

U časopisu European Urology, naznačeno je da visok nivo seksualne aktivnosti može također smanjiti rizik od dobivanja ove maligne bolesti. U studiji je sudjelovalo gotovo 32 tisuće muškaraca kojima su dugo praćene seksualne navike.

Zaključak studije jest da kod onih muškaraca koji imaju veći broj ejakulacija tijekom mjeseca postoji i manja šansa od dobivanja raka prostate.

“Saznali smo da je kod muškaraca koji bilježe više ejakulacija mjesečno u odrasloj dobi manje vjerojatno da će im kasnije biti dijagnosticiran rak prostate. Ova opsežna studija daje dosad najjači dokaz korisne uloge ejakulacije u prevenciji raka prostate”, napomenuo je James Balch, autor studije.

Naime, studija je pokazala da su muškarci koji su ejakulirali barem 21 puta mjesečno imali 33% manji rizik od raka prostate.

Dakako, ejakulacija kao takva sama ne može u potpunosti spasiti ovu žlijezdu. Stručnjaci tvrde i da su pretilost, pušenje, prerađena hrana s visokim udjelom masnoća i nasljednost – veliki faktori koji mogu dovesti do raka prostate.

Problemi s prostatom su osjetljiva tema muškaraca diljem svijeta i sve češća kod onih koji su stariji od 50 godina.

Povećana prostata uzrokuje često, otežano i bolno mokrenje, dok je rak prostate jedna od najučestalijih malignih bolesti uopće.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....