Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Psihologija

Ljutnja i gnjev su za zdravlje starijih ljudi štetniji od tuge

Foto: Pixabay

Ljutnja i gnjev škode fizičkom zdravlju starijih osoba više od osjećaja tuge. Znanstvenici tvrde i da mogu pojačati upalne procese povezane s kroničnim bolestima kao što su bolesti srca, artritisa i raka.

Rezultati su to studije provedene na 226 stanovnika Montreala u dobi od 59 do 93 godine, objavila je tako Američka udruga psihologa (APA) u časopisu Psychology and Ageing.

Vodeća autorica studije Meghan A. Barlow sa Sveučilišta Concordia pojašnjava kako ljutnju u većini slučajeva uzrokuje činjenica što većina starije populacije zbog godina više nije u stanju obavljati sve aktivnosti kao u mlađoj dobi. Dio ih teško podnese gubitak supružnika, a ni njihova fizička pokretljivost više nije jednaka.

Barlow tvrdi kako je studija pokazala da, za razliku od tuge, gnjev i ljutnja kod starijih mogu rezultirati razvojem kroničnih bolesti. Ustanovilo se da pridonose razvoju upala, prirodnom imunološkom odgovoru organizma na infekcije ili oštećenja tkiva.

Upalni procesi, generalno, pomažu organizmu zaštititi se i pridonose oporavku od bolesti ili zacjeljenju oštećenog tkiva. Ipak, dugotrajne upale rezultiraju kroničnim bolestima u trećoj životnoj dobi.

Sudionike studije grupirali su u mlađe seniore (59-79 godina) i starije seniore (80+). Tjedan dana su ispunjavali upitnike o tome koliko su ljutiti ili tužni.

Autori studije su iz uzoraka krvi ispitanika ustanovljavali je li se u njihovom organizmu razvila neka upala.

Koautorica studije dr. Carsten Wrosch tvrdi kako se pokazalo da je svakodnevan osjećaj gnjeva bio povezan s višim upalnim parametrima i kroničnim bolestima kad se radilo o osobama u dobi od 80 i više godina. Isto, ipak, nije vrijedilo za mlađe seniore.

Studija je pokazala i kako osjećaj kronične tuge ni u jednoj od grupa nije bio povezan s razvojem upala ili kroničnih bolesti.

Meghan Barlow je pojasnila kako tuga starijim seniorima može čak i pomoći u prilagodbi na fizičko i kognitivno propadanje s godinama, jer se naprosto pomire s činjenicom da neke ciljeve više ne mogu dostići.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...