Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Neuroznanost

Zaboravljanje zahtijeva više mentalnog napora nego pamćenje

U pitanju je, dakako, namjerno zaboravljanje

Nalazi objavljeni u časopisu Journal of Neuroscience ukazuju na to da zaboravljanje neželjenog iskustva zahtijeva puno moždanog napora.

“Možda ćemo htjeti odbaciti neke uspomene, kao što su traumatska sjećanja, tako da možemo odgovoriti na nova iskustva na prilagodljiviji način”, rekao je Jarrod Lewis-Peacock, jedan od autora studije i docent psihologije na UT Austin.

“Desetljeća istraživanja pokazala su da imamo mogućnost da nešto dobrovoljno zaboravimo, ali još uvijek ispitujemo kako naš mozak to radi. Kad jednom otkrijemo kako sjećanja slabe i osmislimo načine kako to kontrolirati, možemo osmisliti i tretman koji će pomoći ljudima osloboditi se neželjenih sjećanja. ”

Sjećanja nisu statična. To su dinamičke konstrukcije mozga koje se redovito ažuriraju, mijenjaju i reorganiziraju kroz iskustvo. Mozak se stalno prisjeća i zaboravlja informacije – a mnogo toga se događa automatski tijekom spavanja.

Najnovija studija usredotočuje se, za razliku od prijašnjih, na senzorna i perceptivna područja mozga. Posebno na sljepoočni režanj i obrasce aktivnosti koji odgovaraju memorijskim reprezentacijama složenih vizualnih podražaja.

Testiranje se sastojalo od pokazivanja slika s raznim prizorima i licima grupi zdravih odraslih ljudi. Trebali su, ovisno o uputama, zapamtiti ili zaboraviti ono što su vidjeli.

Njihovo otkriće ne samo da je potvrdilo kako ljudi imaju sposobnost kontrolirati ono što zaboravljaju, nego da je uspješno namjerno zaboravljanje zahtijevalo aktivnost više moždanih centara nego što je to bilo potrebno za pamćenje.

Ispitivači su također otkrili da sudionici najteže zaboravljaju lica, što može nositi mnogo više emocionalnih informacija.

“To će otvoriti prostor za buduće studije o tome kako procesuiramo i rješavamo se onih stvarno intenzivnih emocionalnih sjećanja. Onih koja mogu imati snažan utjecaj na naše zdravlje i dobrobit”, rekao je Lewis-Peacock.

Možda će vas zanimati

Računarstvo i internet

Kvantna tehnologija je fascinantno područje koje koristi principe kvantne fizike za stvaranje novih i moćnih alata. Za razliku od klasične tehnologije, koja se oslanja...

Geografija i geologija

Oceani, koji pokrivaju više od 70% površine Zemlje, predstavljaju najveću i najmanje istraženu zonu našeg planeta. Unatoč svojoj ogromnoj veličini, manje od 5% oceanskog...

Psihologija

Psihološki eksperimenti često otkrivaju fascinantne uvide u ljudsko ponašanje, ali također mogu podići ozbiljna etička pitanja. Iako su mnogi poznati psihološki eksperimenti pridonijeli našem...

Arheologija i paleontologija

Nedavno otkriven fosil neandertalskog djeteta u Španjolskoj izazvao je veliki interes među znanstvenicima. Ovaj fosil, koji pokazuje karakteristike Downovog sindroma, predstavlja prvi dokaz ove...