Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Inženjerstvo

Zaboravljeni satelit iz 1967. ponovno oživio u orbiti

Davne 1965. godine u punom je jeku bio Hladni rat, naziv za snažno suparništvo između Sjedinjenih Američkih Država i ondašnjeg Sovjetskog Saveza.

Ono je trajalo od završetka Drugog svjetskog rata do raspada Sovjetskog Saveza, a navedeno razdoblje obilježile su velike napetosti između dvije supersile, koje su svijet u nekoliko navrata dovele do ruba nuklearnog rata.

Prvi satelit lansirao je Sovjetski Savez 1957. godine (Foto: Deviantart)

Prvi satelit lansirao je Sovjetski Savez 1957. godine (Foto: Deviantart)

Obje su države pokušavale dokazati kako je baš njihov društveni ustroj superioran u odnosu na onu drugu, ne štedeći pritom sredstva i načine da se istaknu.

Upravo je ovo suparništvo iznjedrilo i niz važnih otkrića i podviga, od kojih je svakako najdojmljivije spuštanje ljudi na Mjesec. Hladni se rat, naime, vodio i u svemiru.

Upravo je u svemir tijekom 1960-ih godina poslana serija satelita naziva LES (skraćenica od Lincoln Experimental Satellite), što je bio zajednički projekt američkog ratnog zrakoplovstva (USAF), laboratorija Lincoln i čuvenog masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT).

U svemir je poslano ukupno devet satelita u razdoblju od 1965. do 1976. godine, s ciljem testiranja novih uređaja i načina za komunikaciju. LES1, prvi iz serije, nakon lansiranja nije uspio doći u planiranu orbitu. Poteškoći unatoč, vršio je svoju funkciju pune je dvije godine nakon čega je otpisan.

Svemirski otpad ozbiljan je problem danas (Foto: Extreme Tech)

Svemirski otpad ozbiljan je problem danas (Foto: Extreme Tech)

U svojoj je orbiti ostao potpuno nijem i smatran samo još jednim komadom svemirskog smeća, koji smeta ostalim operativnim satelitima i svemirskim brodovima. A onda se, pola stoljeća nakon što je zašutio, zaboravljeni satelit ponovno javio sablasnim, nepravilnim signalom.

Otkrio ga je amaterski radio-astronom iz Velike Britanije i mukotropnom pretragom utvrdio o čemu je riječ: LES1 se sporadično, kad mu Sunce osvijetli solarne ploče, ponovno javlja i šalje originalni signal prema Zemlji.

Iako je cijela priča u početku djelovala sablasno, ispostavilo se kako je riječ o bezopasnom starom komunikacijskom satelitu. No ovaj slučaj ostavlja prostora za razmišljanje: postoji li negdje iznad naših glava još kakav zaboravljeni satelit, čija je originalna misija bila kudikamo zlokobnija od ove?

Posljednje provjere pred lansiranje LES1 (Foto: Wikipedia)

Posljednje provjere pred lansiranje LES1 (Foto: Wikipedia)

Možda će vas zanimati

Računarstvo i internet

Kvantna tehnologija je fascinantno područje koje koristi principe kvantne fizike za stvaranje novih i moćnih alata. Za razliku od klasične tehnologije, koja se oslanja...

Geografija i geologija

Oceani, koji pokrivaju više od 70% površine Zemlje, predstavljaju najveću i najmanje istraženu zonu našeg planeta. Unatoč svojoj ogromnoj veličini, manje od 5% oceanskog...

Psihologija

Psihološki eksperimenti često otkrivaju fascinantne uvide u ljudsko ponašanje, ali također mogu podići ozbiljna etička pitanja. Iako su mnogi poznati psihološki eksperimenti pridonijeli našem...

Arheologija i paleontologija

Nedavno otkriven fosil neandertalskog djeteta u Španjolskoj izazvao je veliki interes među znanstvenicima. Ovaj fosil, koji pokazuje karakteristike Downovog sindroma, predstavlja prvi dokaz ove...