Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ekologija i okoliš

Zaštitne maske pogoršavaju već ozbiljnu krizu zagađenja

Plastičnim maskama za jednokratnu upotrebu koje završe u moru potrebno je i do 450 godina da se potpuno razgrade i napuste morski ekosustav.

Osobna zaštitna oprema za jednokratnu upotrebu (PPE) drastično doprinosi već ozbiljnoj krizi zagađenja plastikom, ističu stručnjaci.

Procjenjuje se da se diljem svijeta mjesečno koristi 194 milijarde jednokratnih maski i rukavica zbog pandemije koronavirusa, navodi se u studiji Environmental Science and Technology.

PPE se najčešće pravi od različitih plastika, uključujući polipropilen, polietilen i vinil, prenosi Sky News.

Volonteri širom Velike Britanije primijetili su veliki porast količine smeća na ulicama, plažama, u rijekama i kanalima kao rezultat korištenja maski za jednokratnu upotrebu.

Plastičnim maskama za jednokratnu upotrebu, koje završe u moru, potrebno je i do 450 godina da se potpuno razgrade i napuste morski ekosustav, stoji u podacima fundacije “Oceani bez otpada”.

Čak i ako se PPE pravilno odloži, tvrdi se da se ne može reciklirati, jer se smatra medicinskim otpadom. Tako PPE završava ili na odlagalištu ili se spaljuje, što opet može dovesti do otpuštanja otrovnih plinova i pridonijeti klimatskim promjenama.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Kako su nestali Vikinzi jedno je od najvećih povijesnih pitanja koje zbunjuje povjesničare i znanstvenike. Vikinzi su bili strah i trepet srednjovjekovne Europe, poznati...

Zdravlje i Medicina

Kako mozak upravlja našim tijelom jedno je od najfascinantnijih pitanja u medicini. Naš mozak nije samo organ koji nam pomaže razmišljati – on je...

Znanost

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...