Neprestan proces otvaranja i zatvaranja očnih kapaka naziva se treptanje. Približno, osoba trepne nakon svakih četiri ili pet sekundi. Prva i daleko najvažnija funkcija treptanja je da se razmaže lubrikant po očnim kapcima i trepavicama. Lubrikant se proizvodi u samim očima kako bi se spriječilo njihovo isušivanje, a on također sprječava ozljede i osigurava ishranu.
Još jedna funkcija treptanja je ta da ono sprječava ulazak stranih tijela u oko, a to sprječavanje se obavlja uz pomoć trepavica. Trepavice su male zakrivljene vlasi koje se automatski spuštaju kada se čestica prašine približi nađe oku ili kada su nam oči izložene pretjeranom svjetlu.
Teorija istraživanja Sveučilišta u Cardiffu kaže da, kada vlaga iz oka ispari, ono se hladi i to uzrokuje treptanje.
Kada se koncentriramo na određenu stvar ili neprestano gledamo u tipkovnicu, ekran, iglu i tako dalje, trepćemo manje što bi treptali u normalnim situacijama. To se događa zato što mozak zaboravi trepnuti, a zbog toga osjećamo da su nam oči umorne. Slično tomu, brzina treptanja se povećava u zadimljenoj prostoriji, kada nosimo leće ili ako smo izloženi pretjeranom svjetlu.
Istraživanje je pokazalo da trepćemo brže onda kada nismo zainteresirani za određeni zadatak, kao i onda kada ne primamo informacije izvana kako bi ih obradili, ali i obrnuto.
Psihološki razlozi također utječu na treptanje. Onda kada smo nervozni, napeti ili pod stresom trepćemo brže.