Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Zašto štucamo?

Foto: Pixabay

Štucanje je iritantan, no ipak bezopasan aspekt života. Barem većinu vremena i za većinu ljudi. Ovi nehotični ispadi respiratornog sustava imaju tendenciju pojaviti se nakon što smo požurili s obrokom ili progutali piće prebrzo. Obično nestaju sami od sebe za nekoliko minuta ili sati.

Kako funkcionira?

Sve počinje u dijafragmi. Kad udišemo zrak, ona se povlači prema dolje, dopuštajući zraku da uđe u pluća. Kad izdišemo, opušta se da zrak izađe, a potom putuje tijelom kroz nos i usta. Kad štucamo, to znači da je neka iritacija uzrokovala grč u dijafragmi. Time se grkljan grči, što zauzvrat zatvara glasnice stvarajući osebujni “hik” zvuk.

Stvarni okidač, međutim, može biti neka od nekoliko stvari. To uključuje stres, nervozu, neke lijekove, iznenadne promjene temperature zraka i gutanje zraka.

Iako je najjednostavnije čekati da prestane, vjeruje se da zadržavanje daha ili disanje u papirnu vrećicu može pomoći zaustavljanju štucanja. To je zbog nakupljanja CO2 u plućima, što umiruje dijafragmu. Nažalost, za priče o pijenju vode nagnutom glavom ili za pokušaje prepadanja osobe koja štuca – ne postoje čvrste znanstvene potvrde.

Riječ stručnjaka

Tyler Cymet, voditelj odjela za medicinsko obrazovanje na American Association of Colleges of Osteopathic Medicine, proveo je 5 godina proučavajući 54 bolesnika sa štucanjem. Tvrdi da nije našao pouzdan način da “izliječi” štucanje.

“Mislim da je zaključak da ništa ne funkcionira: ono počinje i prestaje samo. To je sve”, zaključio je. Iako to nije spriječilo ljude da eksperimentiraju s mogućim i nemogućim tehnikama.

Međutim, ukoliko štucate više od 48 sati bez prestanka, možda bi bilo dobro da zakažete pregled kod liječnika. Dok je većina napada štucanja apsolutno bezopasna, moguće je i da se radi o simptomu nekog ozbiljnijeg problema. Primjerice, meningitisa, moždanog udara, traumatske ozljede mozga ili čak tumora.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...