Novo istraživanje profesora Izaka Benbasata iz Poslovne škole Sauder u Britanskoj Kolumbiji pokazalo je da su zavist i ljubomora glavni pokretači objava na Facebooku te da tako negativno utječu na mentalno zdravlje njegovih korisnika.
Profesor Benbasat došao je do zaključka da se objavama na Facebooku stvaraju ciklusi ljubomore i samovažnosti, zbog kojih se većina korisnika osjeća manje vrijednima ili neispunjenima, što rezultira objavama u kojima se svatko želi pokazati na najbolji mogući način.
„Već se zna da aktivno sudjelovanje na društvenim mrežama često vodi depresiji, tjeskobi i narcisoidnom ponašanju, ali dosada nije bio objašnjen razlog. Mi smo otkrili da su zavist i ljubomora karika koja je nedostajala”, rekao je Benbasat.
Prema njegovom istraživanju, objave koje najčešće rezultiraju zavisti i ljubomori su fotografije s putovanja. Osim toga, ljudi se zapravo potajno natječu i tako stvaraju sliku života koja nije realistična, samo zbog želje da nekoga drugoga učine ljubomornim baš kao što su u nekom trenutku i oni bili.
Za ovo istraživanje Benbasat i njegovi suradnici ispitali su gotovo 2000 Facebook korisnika, pitajući ih niz pitanja o njihovim navikama na Facebooku i osjećajima koje su iskusili korištenjem istog.
„Dijeljenje fotografija i važnih trenutaka u vašem životu zapravo i jest svrha Facebooka, ali smatram da je važno upozoriti ljude da znaju kakav utjecaj to može ostaviti na njihovo mentalno zdravlje. Roditelji i učitelji trebali bi biti svjesniji koliko na mlade ljude može utjecati ovakva crna strana društvenih mreža”, zaključio je Benbasat.