Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Zbog čega nikada ne biste trebali ukloniti krajnike

Liječnici već desetljećima propisuju tonzilektomiju za osobe s periodičnim grloboljama. Međutim, zdravstveni stručnjaci sada znaju da su dugoročni rizici ovog zahvata dioaktivni za ukupni imunitet i nadilaze bilo koju kratkoročnu dobrobit.

Prethodno istraživanje na Sveučilištu u Buffalu je pokazalo da uklanjanje krajnika i adenoida rezultira manjim nemirom i ostalim motornim aktivnostima koje se provode vježbom a rezultiraju povećanjem težine.


U drugom je istraživanju, koje je uključivalo 300 djece u dobi od 2 do 8 godina, savjetovano da izvade krajnike. Oni koji su izbjegli operaciju su imali manje godišnjih posjeta liječniku i platili su manju rezultirajuću cijenu zbog temperature i infekcije grla.

Novo istraživanje pruža dokaz da se kritična vrsta imunoloških stanica može razviti u ljudskim krajnicima. Ove stanice, nazvane T limfociti ili T stanice, su naučene da se razviju isključivo u timusu, organu imunološkog sustava koji se nalazi pored srca.

Istraživanje, kojeg su vodili istraživači sa Sveučilišta Sveobuhvatnog Centra za Rak države Ohio (Ohio State University Comprehensive Cancer Center) – Arthur G. James Bolnice za Rak i Richard J. Solove Istraživački Institut (OSUCCC-James), može poboljšati razumjevanje raka T stanica, autoimunoloških bolesti i važnosti prve linije imunološkog obrambenog mehanizma kao što su krajnici.

Istraživanje je odredilo T stanice u pet različitih razvoja u krajnicima. Ovi stupnjevi, koji su određeni korištenjem molekularnog prikaza na stanicama, su bili vrlo slični stupnjevima razvoja T stanica u timusu, iako su uz to pronađene i neke razlike.

Istraživanje je također otkrilo da se stanice razvijaju u određenim ragijama krajnika, u područjima vlaknastih skela krajnika, vrlo osjetljivom i važnom dijelu primarnog imuniteta. Otkrića su objavljena u Časopisu za Klinička Istraživanja.

“Već dugo vremena se zna da je funkcionalni timus neophodan za razvoj potpunog repertoara T stanica, ali kontroverzno je bilo pitanje da li tvornica T stanica postoji van timusa,” kaže ravnatelj istraživač dr. Michael A. Caliguri, direktor Sveobuhvatnog Centra za Rak države Ohio i glavni izvršni direktor James Cancer Bolnice i Solove Istraživačkog Instituta.

Razvojni put T stanica u timusu; prikaz vlasništvo Nature Reviews

“Vjerujem da istraživanje odgovara na to pitanje. Ovo je prvi izvještaj koji opisuje shvatljivi postupni model razvoja T stanica van timusa.”

To također povlači mnoga pitanja. Caliguri napominje da je još uvijek nejasno da li T stanice koje se razvijaju u krajnicima također tamo i sazrijevaju ili napuštaju krajnike kako bi sazrile negdje drugdje. S obzirom da nisu poznate potpune implikacije koje  ovaj fenomen ima na ljudsko zdravlje i bolest, odstranjivanje krajnika bi svakako trebalo razmatrati kao posljednje utočište jer bi se moglo raditi o dugoročnim implikacijama.

Caliguri, McClory i njihovi kolege su proveli istraživanje koristeći tkivo krajnika djece koja su prošla tonzilektomiju u Općoj Dječjoj Bolnici u Columbusu i tkivo timusa dobiveno od djece koja su podvrgnuta operaciji prsišta.

Koristeći molekularne značajke T stanica dok se razvijaju u timusu, istraživači su identificirali pet populacija T stanica u sazrijevanju u krajnicima. Na primjer, oni su otkrili da prve dvije skupine iz grupe sličnih A stanica najranije faze T stanica koje su razvijene u timusu, dok su stanice iz pete skupine bile slične skoro zrelim T stanicama u timusu.

Također su pokazali da svih pet staničnih skupina imaju kapacitet razvitka u T stanice u laboratorijskim pokusima i da su prve četiri populacijske skupine imale kapacitet razvoja u imunološke stanice zvane stanice prirodni ubojice.

Ukupno, naš rad ukazuje na to da krajnici služe kao tvornica T stanica, zajedno s timusom,” kaže Caliguri. ” Nadalje, moramo naučiti koji omjer T stanica je izveden unutar krajnika u usporedbi s timusom.”

Izvor: Prevent Disease // Prijevod: Barbara Arbanas-Kovačević (Matrix World)

Možda će vas zanimati

Genetika

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...

Energija i gorivo

Kako rade nuklearne elektrane? Možda se čini kao zastrašujuće pitanje, ali zapravo nije toliko komplicirano kada ga razložimo. Nuklearne elektrane igraju ključnu ulogu u...

Astrofizika

Kako nastaje polarna svjetlost? Ako ste se ikad pitali što stoji iza ovog magičnog svjetlosnog spektakla na nebu, na pravom ste mjestu! Polarna svjetlost,...