Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ekologija i okoliš

Zbog plantaža palmi mijenja se bioraznolikost na Borneu

Borneo, indonezijski otok koji je bio poznat po svojoj netaknutoj prirodi i obilju biljnih i životinjski vrsta, posljednjih godina doživljava velike promjene zbog sve većeg rasta plantaža palmi na kojima se proizvodi palmino ulje.

Prevelika sječa šuma uzrokuje šumske požare i velike emisije CO2 i zbog toga dolazi do neravnoteže koja se posebno odražava na neke životinjske vrste. Primjerice, orangutani su sada na rubu preživljavanja, a sve više se povećava broj divovskih vodenih guštera.

Strvinari imaju važnu ulogu, ali stručnjake zabrinjava povećanje broja jedinki pa su odlučili istražiti zbog čega se mogu tako dobro prilagoditi okolišu na kojem postoji mnogo plantaža.

Naime, ovi gušteri mogu pojesti sve što im može stati u stomak. Hrane se većinom beskralješnjacima, rakovima, vodozemcima pa čak i većim sisavcima i pticama. Znanstvenici su u sadržaju iz njihovog želuca pronašli čak i otpad kao što su vrećice za rezance. Znaju pojesti i pripadnike svoje vrste. Upravo njihova raznolikost prehrane im omogućava preživljavanje u takvom okolišu.

Na područjima gdje se nalaze plantaže znanstvenici su pronalazili veći broj guštera nego na udaljenijim mjestima. Na Borneu ih ljudi smatraju štetočinama. Budući da dobro podnose vrućinu i da im je dostupna velika količina hrane s plantaža, njihov broj se povećava. Međutim, među mužjacima dolazi do velikih borbi zbog teritorija i ženki. Sve više rast broj parazita u vodi zbog čega može doći do pojave raznih bolesti.

Foto: Varanus salvator. Carlos Delgado, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Na duže staze, ove guštere će možda zadesiti ista sudbina kao i medvjede i druge sisavce koji su živjeli na području na kojem se sada nalaze plantaže. Ako ne uginu zbog pojave raznih bolesti, njihov broj će se smanjiti zbog međusobnih borbi za teritorij.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...