Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ekologija i okoliš

Zelene odluke za 2020: Tri stvari koje biste mogli napraviti u vrtu za spas planeta

Greta Thunberg pokazala je da svatko može učiniti nešto za spas klime. Naravno, ne možemo svi biti tako predani kao mlada švedska aktivistica i potpuno izmijeniti svakodnevni način život, no čak i male promjene mogu pridonijeti ublažavanju klimatskih promjena. A možemo početi od vlastitog vrta.

Možemo početi od vlastitog vrta. Evo triju zelenih novogodišnjih odluka za vlasnike vrtova.

Posadite voćku kako biste smanjili emisiju CO2

Drveće veže ugljični dioksid, osobito kad se pobrinete da se drvo kasnije iskoristi kao građevinski materijal i da lišće istruli na tlu.

Sadnja stabala koja brzo rastu posebno je prikladna, a korisno je zasaditi i stablo s puno lišća, savjetuje Helmut Selders, predsjednik Udruge njemačkih rasadnika.

Preporučuje sadnju voćaka, jer mnogi vrtovi nemaju dovoljno prostora za velike hrastove ili bukve. No pritom treba voditi računa o pogodnom tlu i o količini svjetlosti.

Ako nemate dovoljno mjesta za sadnju stabla, možete posaditi “šarenu živicu”. “Koristite trešnjev lovor ili drvo života, a možete i razne cvjetnice”, kaže Selders.

Pomozite životinjama sadnjom različitih biljaka

“Raznolikost je šansa za preživljavanje”, kaže Marja Rottleb, savjetnica u Njemačkoj udruzi za zaštitu prirode i biološke raznolikosti (Nabu). Imate li u vrtu puno različitih biljnih vrsta, privući ćete i više životinjskih vrsta te im pomoći u preživljavanju i obratno. U protivnom životinje neće pronaći dovoljno hrane, a biljke se neće moći razmnožavati.

Umjesto da vam okućnicu čini samo travnjak, postavite gredice s raznim biljkama. One, uz drveće i grmlje, sadrže vrijedne zalihe CO2 te pružaju i hranu i stanište životinjama.

Birajte autohtone biljke, po mogućnosti divlje vrste, preporučuje Rottleb te pojašnjava da insekti najčešće ne uspijevaju doći do nektara na cvijeću s gustim laticama.

Dodaje da ponekad visoko kultivirane biljke ni ne proizvode pelud i nektar. Takve su primjerice hortenzija, forzicija i geranij.

Kupujte zemlju bez treseta

Velika količina ugljičnog dioksida zadržava u tresetu, organskom sedimentu koji nastaje taloženjem organskih ostataka u močvarama. Ako se izlučuje CO2 oslobađa se plin štetan za klimu, a povrh toga močvara se uništava, a važno je stanište mnogih životinja.

No sve je više alternativa tresetu, koji se obično temelji na kompostu, humusu nastalom od kore drveta i na drvenim vlaknima. Pri sljedećoj kupnji zemlje, pokušajte zatražiti zemlju bez treseta.

Možda će vas zanimati

Računarstvo i internet

Kvantna tehnologija je fascinantno područje koje koristi principe kvantne fizike za stvaranje novih i moćnih alata. Za razliku od klasične tehnologije, koja se oslanja...

Geografija i geologija

Oceani, koji pokrivaju više od 70% površine Zemlje, predstavljaju najveću i najmanje istraženu zonu našeg planeta. Unatoč svojoj ogromnoj veličini, manje od 5% oceanskog...

Psihologija

Psihološki eksperimenti često otkrivaju fascinantne uvide u ljudsko ponašanje, ali također mogu podići ozbiljna etička pitanja. Iako su mnogi poznati psihološki eksperimenti pridonijeli našem...

Arheologija i paleontologija

Nedavno otkriven fosil neandertalskog djeteta u Španjolskoj izazvao je veliki interes među znanstvenicima. Ovaj fosil, koji pokazuje karakteristike Downovog sindroma, predstavlja prvi dokaz ove...