Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Žene su ipak bile nekako uključene u pravljenje srednjovjekovnih rukopisa

Pronađeni kostur će nas natjerati da revidiramo znanje

Otkriće jednog poludragog kamena na zubima tisuću godina starog ženskog kostura pokazuje nešto što dosad nismo znali. Žene su, naime, bile puno uključenije u izradu srednjovjekovnih rukopisa nego što se donedavno mislilo.

Tragovi lapisa lazulija otkriveni su na zubnim naslagama žene pokopane između 1000. i 1200. godine, tvrdi studija njemačkog Instituta Max Planck i britanskog sveučilišta u Yorku. Taj se poludragi kamen u srednjem vijeku koristio kao plavi pigment za slikanje.

Tajna tragova na kosturu

Kostur koji je dosad čuvao tajnu srednjovjekovnih rukopisa je iskopan na groblju povezanom sa samostanom u njemačkom Dalheimu.

Znanstvenici tvrde da taj nalaz proturječi uvriježenom mišljenju kako žene u srednjem vijeku nisu imale skoro nikakvu ulogu u kreiranju literature. To se tada uglavnom odvijalo u religijskim institucijama.

Povjesničarka Christina Warinner s Max Planck instituta tvrdi kako ovo otkriće, kao nijedno dosad, pokazuje da su žene u to doba bile obrazovanije i pismenije nego što smo to znali.

“Uzbuđena sam što ova studija pokazuje da pomoću arheologije možemo razotkriti neke izgubljene informacije o ulozi žena u povijesti”, rekla je Warinner.

Slikarica

Znanstvenici koji su proučili kostur su zaključili da je žena bila slikarica, koja je vjerojatno često lickala vrh kista dok je slikala. U trenutku smrti joj je bilo između 45 i 60 godina.

Smatra se kako je bila dio skupine od 14 žena koje su živjele u samostanu. Vjerojatno su bile pripadnice bogatije i obrazovanije klase.

“Ovdje imamo izravan dokaz kako je ta žena slikala. I to koristeći se vrlo rijetkim i skupim pigmentom”, pojasnila je Warinner.

“To me navodi na pitanja koliko bismo još umjetnica mogli pronaći po grobljima samo kad bismo ih potražili”, zaključila je.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...