Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tehnologija

Znanstvenici izumili metal koji ne može potonuti: “Ovo će donijeti revoluciju u brodogradnju”

Tajna je u posebnom uzorku koji je utkan u površinu. Ako pokušavate izgraditi nešto što neće potonuti, gradnja od metala se čini kao loša ideja. Metal se koristi za izgradnju brodova jer je čvrst i dugotrajan, ali je i vrlo težak, stoga ako nešto krene krivo – ništa ne može zaustaviti brod od potapanja, prenosi BGR.

Istraživači Sveučilišta Rochester osmislili su potencijalno rješenje. Riječ je o metalu koji apsolutno “mrzi” vodu, odbija ju i stvara male paketiće zraka koji mu omogućuju plutanje u gotovo svim situacijama. Izumitelji vjeruju da bi otkriće moglo revolucionirati brodogradnju i stvoriti doista nepotopljive brodove.

Tajna je u posebnom uzorku koji je utkan u površinu koja zrak hvata “u zamku” i odgurivanjem sprječava dotok vode. Tim kaže da je ova “superhidrofobna” tehnika gravure inspirirana prirodom. Tijela vatrenih mrava su superhidrofobna , a pauci koji pod vodom rade svoje mreže koriste vlastita tijela da bi zatočili zrak i nosili ga sa sobom ispod površine.

„Ključni je uvid u to da višeslojne superhidrofobne (SH) površine mogu zarobiti veliki volumen zraka, što ukazuje na mogućnost korištenja SH površina za stvaranje uzbudljivih uređaja“, objašnjavaju istraživači u novom istraživačkom radu.

Za demonstraciju ponašanja metala, istraživači su osmislili eksperiment s dva naizgled identična metalna diska. Jedan je od “normalnog” metala dok je na drugi primijenjna posebna tehnika gravure. Upravo superhidrofobni metal, odbija potonuti čak i kada ga se “gura” pod vodu.

Možda i najvažnije za stvarni život je što metal zadržava svojstvo odbijanja vode čak i prilikom oštećenja. Istraživači su izbušili nekoliko rupa u disku i otkrili da i dalje pluta, čak i u situaciji kada mu je kompromitiran strukturalni identitet.

Dokazuje to da bi ovaj materijal mogao biti vrlo koristan u izgradnji brodova i plovila, potencijalno im dajući svojstvo “nepotopljivosti” i omogućuji da u slučaju oštećenja, isti ostanu na površini vode, bez da potonu u potpunosti, prenosi BGR.

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Ako se pitate gdje pronaći kristale u prirodi, došli ste na pravo mjesto! Kristali su čarobni proizvodi prirode koji nastaju kroz složene procese kristalizacije....

Društvene znanosti

Najstarija država na svijetu nije samo pitanje starosti nego i fascinantna priča o opstanku, kontinuitetu i upornosti. No, što točno znači biti “najstarija država”?...

Tehnologija

Kad se pitate koji materijal najbolje provodi struju, zamislite elektrone kao male trkače koji jure kroz materijal poput staze. Što je staza glatkija, to...

Astronomija

Zemlja se stalno vrti, ali jeste li se ikada zapitali koje su posljedice Zemljine rotacije? Ova rotacija ima ključnu ulogu u našoj svakodnevici, od...