Znanstvenici su kreirali novi “super enzim” koji može razgraditi plastiku šest puta brže od njihovog prethodnog enzima, prenosi CNN.
Tim istraživača prethodno je napravio enzim pod nazivom “PETase” koji “jede” plastiku, a sada je kombinacijom s drugim enzimom ubrzao taj proces razgradnje, navodi se u priopćenju sa Sveučilišta u Portsmouthu.
Super enzim mogao bi imati velike implikacije na recikliranje polietilen tereftalata (PET) koji je najčešći termoplastik, a koristi se u bocama za jednokratnu upotrebu, tepisima i odjeći. PET-u trebaju stotine godina da se razgradi u okolišu, dok ga “PETase” može razbiti u nekoliko dana.
John McGeehan, direktor Centra za enzimske inovacije Sveučilišta u Portsmouthu i vodeći koautor, rekao je kako je njegov tim bio iznenađen koliko dobro djeluje ovaj enzim, ali da je postupak još uvijek prespor i da zbog toga ne može biti komercijalno održiv.
Osim toga, pojasnio je da su istraživači dobili financijska sredstva za izvođenje daljnjih eksperimenata što bi u konačnici moglo dovesti do toga da se PET počne reciklirati na taj način umjesto da se koriste fosilna goriva za stvaranje nove plastike.