Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zemlja

Znanstvenici kritiziraju novu studiju o kolijevci čovječanstva

NOVU studiju koja govori da su naši preci potekli iz specifičnog područja u južnoj Africi, a ne iz istočne Afrike kako se ranije pretpostavljalo, znanstvenici su danas oštro kritizirali.

“Tu studiju smatram potpuno neodgovornom i ona me šokirala”, rekla je profesorica Rebecca Ackermann s Instituta za istraživanje evolucije čovjeka (HERI) u Cape Townu u Južnoafričkoj Republici.

Kazala je da su se direktori u njezinu institutu složili u tome da generalizirane izjave iznesene u studiji na temelju proučavanja tek malenog dijela evolucije ne odgovaraju “nevjerojatno složenoj evoluciji naše vrste” .

Studija objavljena u časopisu Nature

Studija koju je vodila profesorica Vanessa Hayes s Instituta Garvan za medicinska istraživanja u Sydneyju u Australiji objavljena je u ponedjeljak u časopisu Nature.

Temeljena na mitohondrijskim DNK podacima više od 1200 urođenika s juga Afrike, nova studija navodi da je ta regija kolijevka.

Znanstvenici su objavili da su se koristili uzorcima krvi naroda u Namibiji i Južnoj Africi i kombinirali DNK s kulturnim i geografskim podacima kako bi pokazali da se “prvi homo sapiens” po majčinoj liniji pojavio u području južno od bazena rijeke Zambezi.

To uključuje sjevernu Bocvanu i dijelove Namibije i Zimbabvea.

“Istraživanje je previše nesofisticirano, a u ekipi nije bilo nijednog antropologa ili arheologa”, rekla je Ackermann.

“Radi se o samo malom dijelu genoma”

Kritički su se o najnovijoj studiji izrazili i drugi znanstvenici, među njima profesor Chris Stringer iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu.

Ta studija, “kao i tolike druge koje se koncentriraju samo na mali dio genoma ili na jednu regiju ili na jedan dio izrade kamenog oruđa ili jedan ‘kritičan’ fosil, ne može zahvatiti punu složenost mozaika našeg podrijetla kao kada se u obzir uzmu svi drugi podaci”, napisao je prof. Stringer na Twitteru.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...