Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Znanstvenici se protiv malarije bore steriliziranim komarcima

Znanstvenici u Burkini Faso razvili su novo oružje u borbi protiv malarije puštajući na slobodu tisuće genetski steriliziranih komaraca.

Njihov je eksperiment prvi koji se izvodi izvan laboratorija, a nadaju se da će puštanje na slobodu genetski izmijenjenih komaraca otežati širenje često smrtonosne bolesti. Znanstvenici se nadaju da će zahvatom onemogućiti njihovo razmnožavanje.

Ulaganja u lijekove protiv malarije, mreže za komarce i insekticide usporila su bolest tijekom protekla dva desetljeća u Africi u kojoj se bilježi 90 posto svjetskih slučajeva malarije.

No malarija još uvijek odnosi godišnje više od 400.000 života širom kontinenta, a Svjetska zdravstvena organizacija smatra da je usporen napredak u borbi protiv bolesti, što vodi znanstvenike u potragu za novim pristupima borbi protiv bolesti.

“Konvencionalna sredstva koja danas imamo na raspolaganju dosegnula su svoje limite”, kaže dr Abdoulaye Diabate, koji vodi eksperiment za Target Malaria, istraživački konzorcij koji ima potporu zaklade Billa & Melinde Gates.

Komarcima su u fazi embrija umetnuti enzimi koji su ih sterilizirali.

“Naš cilj nije iskorijeniti komarce”, kaže Diabate, ističući da metoda cilja samo na tri glavne vrste komaraca koji prenose malariju od ukupno 3500 vrsta širom svijeta. “Cilj je smanjiti gustoću tih komaraca”.

Target Malaria također razvija enzime koji sprječavaju da muške jedinke prenose X kromosome potomcima što znači da imaju samo muške potomke. Time se smanjuju izgledi za zarazu jer samo ženke komaraca grizu dok se muške jedinke uglavnom hrane biljkama.

Metoda se u laboratorijskim uvjetima pokazala uspješnom jer su komarci iskorijenjeni u 11. generaciji.

Aktivisti u Burkini strahuju od nepoznatih posljedica te metode za okoliš.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...