Znanstvenici su analizirali trodimenzionalnu strukturu proteina koji inače sprječava razvoj kolorektalne polipoze. Gen koji kodira taj protein se naziva MUTYH. Mutacija tog gena uzrokuje nasljednu kolorektalnu polipozu, što dovodi do razvoja kolorektalnog karcinoma.
Kako nastaju mutacije? Unutar stanice nastaju reaktivne vrste kisika koje uzrokuju oksidaciju DNA. DNA se sastoji od baza, a kada jedna od njih, gvanin, bude oksidirana, nastaje 8-oksogvanin. U normalnim okolnostima, gvanin se spaja s citozinom, ali novonastali 8-oksogvanin se može spojiti i s adeninom, te na taj način uzrokovati mutacije koje mogu dovesti do raka i drugih bolesti povezane sa starenjem.
Tu u funkciju dolazi MUTYH, točnije, njegov protein. Taj protein pronalazi i uklanja adenin koji je pogrešno sparen s 8-oksogvaninom. Kada dođe do mutacije gena MUTYH, nastaje protein koji više ne može vršiti svoju ulogu te adenin ostaje sparen s 8-oksogvaninom i povećava se rizik od pojave raka. Također je zamijećeno da se učinkovitost popravljanja povećava kada MUTYH stupi u interakciju s PCNA (proteinom uključenim u replikaciju DNA). Mehanizam na koji način se poboljšava učinkovitost popravka nije poznat.