Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Znanstvenici upozoravaju: Moramo zaštititi majmune od koronavirusa

Postoji četiri vrste čovjekolikih majmuna. Ako ih pogodi koronavirus koji se trenutno širi, ovi majmuni mogli bi postati ugrožena vrsta.

Stručnjaci za očuvanje životne sredine savjetuju da se trebaju poduzeti hitne mjere kako bi od koronavirusa zaštitili najbliže rođake ljudske vrste, čovjekolike majmune.

“Potrebno je uvesti nove mjere koje će smanjiti rizik da divlje gorile, čimpanze i orangutani obole od virusa”, upozoravaju znanstvenici.

Gubitak staništa i lov predstavljaju velike prijetnje za opstanak čovjekolikih majmuna, ali su i virusi također prijetnja. Infektivna bolest sada spada u prve tri prijetnje za neke grupe čovjekolikih majmuna”.

“Ne znamo kakav učinak virus ima na njih i to znači da moramo uvesti mjere opreza kako bi smanjili rizik obolijevanja od virusa. To znači obustavljanje turizma, što se u nekoliko država već događa. Smanjivanje količine istraživanja, potencijalno zaustavljanje infrastrukture i projekata u staništima čovjekolikih majmuna koji ljude dovode u blizak kontakt s majmunima, što za njih predstavlja potencijalnu prijetnju”, istaknuo je profesor Serge Wich.

Dok mnogi virusi, bakterije i paraziti cirkuliraju u čovjekolikim majmunima bez da im nanose štetu, neki su poznati po tome što uzrokuju razvoj bolesti. Prethodna istraživanja pokazala su da čimpanze mogu dobiti prehladu i da je preleže, dok je ebola ubila tisuće čimpanzi i gorila u Africi, prenosi BBC.

Profesor Wich je, u sada već izbrisanoj procjeni, rekao da svi projektanti moraju procijeniti koliki je rizik, ako se nastave projekti vezani za čovjekolike majmune i njihova staništa.

Tapanuli orangutan je vrsta orangutana koja se nalazi samo na jednom dijelu otoka Sumatra, u Indoneziji. U divljini ostalo je svega 800 jedinki Tapanuli orangutana. Wich je jedan od znanstvenika koji su 2017. godine, potvrdili da je ta vrsta pred izumiranjem.

Trenutno na planetu postoji četiri vrste čovjekolikih majmuna, gorile (Afrika), bonobo čimpanze (Afrika), orangutani (Azija) i čimpanze (Afrika).

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...