S obzirom na to da zagrijavanje oceana utječe na koraljne grebene, znanstvenici ulažu napore u istraživanja koja imaju za cilj pronaći načine kako usporiti ili obrnuti proces. Ističe se da bi zbog sve većeg zagađenja i klimatskih promjena, a ako se ništa ne poduzme, svi grebeni mogli nestati u sljedećih 80 godina, što bi dovelo do ozbiljnih promjena u ekosustavu.
U novoj studiji objavljenoj ovog tjedna u akademskom časopisu Marine Biotechnology, detaljno je objašnjeno kako je tim istraživača u Japanu uspio stvoriti uvijete za rast koralja u laboratorijskim uvjetima. To predstavlja veliki korak prema naprijed, budući da je do sada bilo skoro pa nemoguće stvoriti odgovarajuće uvjete za rast ovih morskih organizama. Ovo postignuće bi trebalo omogućiti bolje razumijevanje rasta koralja i problema kojih je zadnjih godina sve više.
Toplije temperature uzrokovale su “izbjeljivanje koralja” – proces u kojem koralji potpuno pobijele. Ako je voda u moru ili oceanu previše topla, koralji izbacuju alge koje žive s njima u simbiozi. Većina koralja ne preživi taj stres, piše Futurism.
Izumiranje koraljnih grebena jedan je od najjasnijih signala opasnih promjena do kojih dolazi zbog klimatskih promjena. Istraživači su u studiji prošle godine zaključili da bi svi koraljni grebeni na Zemlji mogli nestati do 2100. godine, što će imati razorne posljedice po čovječanstvo.