Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Zubi priljepaka najčvršći su prirodni materijal

Znanstvenici vjeruju kako su konačno pronašli najčvršći prirodni materijal čija bi se struktura mogla iskoristiti za izradu automobila, brodova i aviona.

Ovo otkriće rezultat je studije u kojoj su znanstvenici sa Sveučilišta u Portsmouthu proučili zube priljepaka sve do razine atoma. Istraživanje je pokazalo kako su zubi priljepaka čvršći materijal od paukove svile koja je dotad bila smatrana najčvršćom.

„Priroda je neograničeni izvor inspiracije za brojne strukture koje imaju izvanredna mehanička svojstva. Sve što smo u sklopu ove studije proučavali, poput stabala, ljuski morskih stvorenja i zubi priljepaka evoluiralo je tako da bude učinkovito”, rekao je voditelj studije Asa Barber.

„Dosad smo smatrali da je paukova svila najčvršći biološki materijal zbog njezine izdržljivosti i zbog širokog područja njezine primjene – od pancirki do računalne elektronike, no sada smo otkrili da zubi priljepaka imaju veću izdržljivost i snagu.”

Zubi priljepaka sadrže čvrsti materijal getit koji se stvara u priljepku kako on raste. Takvi snažni zubi priljepku su potrebni kako bi s kamenja sastrugali alge kojima se hrane.

„Vlakna getita su taman potrebne veličine da stvore elastičnu strukturu. To znači da se ovakva struktura može imitirati i koristiti u proizvodnji trupova brodova i aviona”, smatra Barber.

Osim toga, otkriveno je kako su zubi priljepaka jednake čvrstoće, bez obzira na njihovu veličinu.

„Obično velike strukture imaju više nedostataka i lakše se lome za razliku od manjih koje su čvršće.“

„Problem je što većina struktura mora biti velika pa su slabije nego što bismo to htjeli. Zubi priljepaka su iznimka i jednako su čvrsti bez obzira na njihovu veličinu.“

„Biologija nam daje inspiraciju za stvaranje novih struktura, no s toliko ideja, potrebno je neko vrijeme da otkrijemo one koje možemo iskoristiti“, zaključio je Barber.

Možda će vas zanimati

Zdravlje i Medicina

Kako mozak upravlja našim tijelom jedno je od najfascinantnijih pitanja u medicini. Naš mozak nije samo organ koji nam pomaže razmišljati – on je...

Znanost

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...

Energija i gorivo

Kako rade nuklearne elektrane? Možda se čini kao zastrašujuće pitanje, ali zapravo nije toliko komplicirano kada ga razložimo. Nuklearne elektrane igraju ključnu ulogu u...