Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biotehnologija

Zubna caklina će se ubuduće moći obnavljati

Dosad se mislilo da se caklina ne može regenerirati

Zubna caklina je najtvrđe tkivo našeg tijela, a kad je izgubimo ne možemo ju regenerirati. To bi se uskoro moglo promijeniti.

Znanstvenici sa Sveučilišta Queen Mary u Londonu otkrili su tehniku rasta mineraliziranih materijala koji mogu regenerirati tvrdo tkivo kao što su caklina i kosti. Studija o tome je objavljena u časopisu Nature Communications.

Zubna caklina je u stanju izdržati sile žvakanja, izloženost pićima i kiseloj hrani te ekstremnim temperaturama. Ona omogućuje našim zubima da funkcioniraju dobar dio života, a to je rezultat njezine visokoorganizirane strukture. Studija tumači pristup koji s velikom preciznošću može stvoriti materijale koji oponašaju caklinu i izgledaju kao ona.

Ti novi materijali mogu poslužiti za prevenciju brojnih komplikacija sa zubima i za liječenje pokvarenih zuba ili preosjetljivosti. Jedan od autora studije, dr. Sherif Elsharkawy, rekao je da je otkriće uzbudljivo, jer prilagodljivost i jednostavnost mineralizacijske platforme otvara mogućnosti za regeneriranje zuba.

“Mi ćemo, primjerice, moći razviti flastere otporne na kiselinu koji će moći prodrijeti, mineralizirati i zaštititi izložene zubne vratove i tako liječiti hipersenzibilnost dentina.”

Cijeli mehanizam je temeljen na specifičnom proteinskom materijalu sa sposobnošću poticanja i vođenja rasta nanokristala, slično kako kristali rastu kad caklinu stvara samo tijelo.

Vodeći autor studije, profesor Alvaro Mata, tvrdi da je glavni cilj u znanosti o materijalima – od prirode naučiti razviti korisne materijale temeljene na preciznoj kontroli izgradnje molekularnih blokova.“Napravili smo tehniku za jednostavno stvaranje sintetičkih materijala koji oponašaju jednu takvu hijerarhijski organiziranu arhitekturu na velikim površinama s kapacitetom za podešavanje njihovih karakteristika.”

Znanstvenici napominju kako njihovo otkriće ima veliki potencijal u regenerativnoj medicini.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....