Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Kako ukloniti akne?

Foto: Shutterstock

Svako je barem jednom u životu imao problema sa aknama. Nažalost kod nekih je ljudi to kronični problem, u ovome članku ćemo istražiti moguća liječenja.

Do pojave akni dolazi kada masne izlučevine iz lojnih žlijezda kože začepljuju male otvore za folikule dlake (pore). Ako su otvori veliki, dolazi  do mitesera: male točke s tamnim središtem. Ako otvori ostanu mali, začepljuju se u obliku bijelih prištića. Oba tipa ukopanih pora mogu se razviti u natečene upale ili dublje grudice ili nodule. Noduli su čvrste otekline ispod površine kože koja postaje upaljena. Suprotno popularnim uvjerenjima, akne nisu uzrokovane prehranom, lošom higijenom ili nekontroliranim seksualnim nagonom. Jednostavna istina je da genetika i hormoni stoje iza većine oblika akni. Ne jedenje čokolade ili čišćenje lica 10 puta na dan neće promijeniti vašu predispoziciju za ovaj neugodan i ponekad bolan problem kože.

Što uzrokuje akne?

Uzrok akni nije potpuno razumljiv. Iako stres može pogoršati akne, to očito nije uzrok.

  • Hormoni : Pojava akni u tinejdžera počinje s porastom proizvodnje hormona. Tijekom puberteta, dječaci i djevojčice proizvode visoku razinu androgena, muških spolnih hormona koji uključuju testosteron. Testosteron signalizira tijelu da stvori više sebuma, ulja proizvedenog u uljnim žlijezdama kože.
  • Bakterije : Prekomjerni sebum začepljuje pore- naročito one na licu, vratu, prsima i leđima. Bakterije rastu u tim začepljenim folikulima. To čini prištiće na površini kože. Ponekad, ovaj začepljenje uzrokuje da se zid folikula raspadne pod pritiskom ove nakupine. Kada se to dogodi, sebum propušta u obližnja tkiva i stvara pustule ili papule – to se zove upalna akna.

Koje su tretmani za akne?

  • Lijekovi bez recepta Sapun i voda – Nježno čišćenje lica sapunom i vodom ne više od dva puta dnevno može pomoći pri zaustavljanju akni. Međutim, ovo ne uklanja aknu koja je već prisutna. Budite pažljivi sa pranjem lice jer agresivno pročišćavanje može oštetiti kožu i uzrokovati druge probleme kože.
  • Sredstva za čišćenje – Postoje mnogi deterdženti i sapuni koji se reklamiraju za liječenje akni. Često sadrže benzoil peroksid, glikolnu kiselinu, salicilnu kiselinu ili sumpor.
  • Benzoil peroksid – Kod blage pojave akni možete probati sa ovom djelotvornom spojem, koji djeluje uništavajući bakterije povezane s aknama. Obično je potrebno najmanje četiri tjedna kako bi se vidjeli rezultati i mora se koristiti neprekidno. Kao i mnogi proizvodi bez recepta, ovaj spoj ne utječe na proizvodnju sebuma, a kad ga prestanete upotrebljavati, akne se vraćaju. Dostupan je u mnogim oblicima: kreme, losioni i gelovi. Benzoilni peroksid može prouzročiti suhu kožu i može izbjeljivati ​​tkanine, pa pazite pri nanošenju.
  • Salicilna kiselina – pomaže uklanjanju u pročišćavanju pora kako bi se riješile i spriječile lezije. Ne utječe na proizvodnju sebuma i ne ublažava bakterije. Mora se upotrebljavati neprekidno, baš kao i benzoilni peroksid, jer se njezini učinci zaustavljaju kada prestanete sa korištenjem- pore se začepljuju i akne se vraćaju. Salicilna kiselina je dostupna u mnogim oblicima uključujući losione i kreme.
  • Sumpor – U kombinaciji s drugim tvarima kao što su alkohol i salicilna kiselina, sumpor je sastavni dio mnogih lijekova protiv akni. Obično se ne koristi sam zbog neugodnog mirisa. Nije jasno kako funkcionira sumpor, ali u većini slučajeva ima samo djelomičnu korist.
  • Gel na bazi retinola – Retinol sprječava formiranje bubuljica. Činiti će vam se da se vaše akne pogoršavaju prije nego što dođe do poboljšanja jer će djelovati na one prištiće koji su se već počeli formirati ispod vaše kože. Mora se koristiti neprekidno i potrebno je 8-12 tjedana kako bi dobili rezultate.
  • Lijekovi za akne na recept  Antibiotici : Antibiotici se mogu koristiti na koži ili uzimati oralno. Djeluju uklanjanjem bakterija koje uzrokuju akne i smanjuju upalu. Postoji nekoliko proizvoda dostupnih u kremama, gelovima, otopinama i losionima. Antibiotici koji se primjenjuju na koži su ograničeni u njihovoj sposobnosti prodiranja u kožu i uništavanju akni, dok antibiotici koji se uzimaju oralno cirkuliraju kroz tijelo i u žlijezde lojnice.
  • Derivati vitamina A: Ti lijekovi se mogu koristiti oralno ili čak nanositi direktno na kožu. Pomažu pri uklanjaju umjerenih do teških akni. normaliziranjem kože koja raste i prolivena.  Nuspojave  uključuju crvenilo, suhoću i svrbež kože.
  • Izotretinoin : Za teške cistične akne, izotretinoin je najučinkovitija terapija. Ovaj lijek je jedini koji djeluje na aknu bez obzira na to koji je uzrok. Često može suzbiti akne koje nijedan drugi tretman nije uspio izliječiti. Međutim, proizvod može imati nuspojave. Može prouzročiti teška oštećenja kod poroda i NIKADA ga ne smije uzimati žena koja je trudna i koja doji.
  • Azelainska kiselina:  Može se naći u obliku gela ili kreme i ima antibakterijska i protuupalno svojstva. Često se koristi za drugu vrstu stanja koje se zove rosacea, ali može pomoći i pri pojave blagih akni.
  • Oralni kontraceptivi : Te tablete sadrže ženske hormone koji djeluju na višak muških hormona (poput testosterona). Njihova uporaba je ograničena na ženske pacijente. Utjecaj oralnih kontraceptiva na javlja se nakon tri do četiri mjeseca. Nuspojave uključuju mučninu, dobitak na težini, osjetljivost grudi i krvne ugruške.
  • Spironolakton : Spironolakton je lijek koji može blokirati djelovanje hormona tijela na uljne žlijezde kože te se uzima kroz usta.
  • Drugi uobičajeni lijek jest triamcinolon, vrsta kortikosteroida koji se izravno ubrizgava u akne.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...